Asuman Dabak

Asuman Dabak Tatlı Hayat isimli dizi de canlandırdığı Menekşe karakteri ile tanınmıştır. Usta oyuncu hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Asuman Dabak Kimdir?

Asuman Dabak tiyatrocu, oyuncu ve eğitmen olarak uzun yıllardır çalışmalarını sürdürmektedir. Henüz ilkokul 5. sınıftayken okul müsamereleri ile oyunculukla tanışmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda yer alan 70 yaşında bir nineyi canlandırmış, sene sonunda ise Akhisar Kaymakam’ından bir plaket olmuş, ayakta alkışlanmıştır.

Sahne tozunu o zaman aldığını belirten usta oyuncu, rpofesyonel olarak oyunculuğa ise 1993 yılında Bahçelievler Belediye Tiyatrosu’nda başlamıştır. 30 seneyi aşkındır profesyonel olarak mesleki kariyerini sürdürmektedir. İlk olarak seslendirme üzerine çalışmalar gerçekleştiren Dabak, tiyatro’nun ardından dizi ve sinemalarda rol almış, eğitmenlik yapmaya devam etmiştir.

İlk dizi oyunculuk deneyimini ise Örümcek isimli dizi ile gerçekleştirmiş dizi de Emine karakteri için kamera karşısına geçmiştir.

Oyunculuğun yanı sıra uzun yıllardır, İngiltere Londra’da tiyatro eğitimi vermektedir. Londra Dalston’da bulunan Asuman Dabak Sahne Londra uzun senelerdir hizmet vermeye devam etmektedir. İlk olarak Almanya Berlin’de açmayı düşünmüş ancak ilk teklifin Londra’dan gelmesi sebebi ile orada açmaya karar vermiştir. Daha sonra İzmir’de de okul açmıştır.

Asuman Dabak Nereli?

Asuman Dabak aslen Manisa Akhisar’lıdır. Uzun seneler boyunca yaşantısını İzmir Karşıyaka’da sürdürmüş, günümüzde ise yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

Özellikle ekran severler tarafından rol aldığı Tatlı Hayat isimli dizi de canlandırdığı Menekşe karakteri ile tanınmıştır. Bu dizide usa oyuncular Haluk Bilginer ve Türkan Şoray ile birlikte rol almıştır. Canlandırdığı Menekşe karakteri bazı okullarda ders olarak okutulmuştur.
Asuman Dabak

Asuman Dabak Evlimi?

Asuman Dabak 2005 yılında Çocukluk aşkı Ümit Birsel ile evlenmiştir, nikah şahitliğini ise Türkan Şoray üstlenmiştir. Bu evliliğinden Tuğberk isminde bir oğlu vardır. Ancak evliliği 2014 yılında son bulmuştur.

Usta oyuncu son dönemde hastalığı ile de merak konusu olmuştur. Bir çok kaynakta Rahim kanseri olduğu belirtiliyor. Hatta 2021 yılında bazı haber ve magazin sitelerinde 6 ay ömrü kaldığı yönünde haberler ile gündeme gelmiştir. Usta oyuncu sağlığına kavuşmuş, projeleri ile ilgilenmekte başarılı kariyerini sürdürmektedir.

Hazır cevap yönünün kuvvetli olması ile tanınan usta sanatçı 2007 senesinde yakalandığı rahim kanseri hastalığı nedeni ile bir dizi ameliyat geçirmiştir.

Profesyonel oyuncu kimliğini tiyatro yöneticiliği ile birleştirmiş, ilk prodüksiyonunda 2007 Afife Tiyatro Ödülleri ve 7. Lions Tiyatro Ödülleri olmak üzere tiyatrosuna iki ayrı ödül kazandırmıştır.

Asuman Dabak Boyu, Kaç Yaşında?

Asuman Dabak 52 yaşında ve 1.65 boyundadır. Doğum tarihi 1 Şubat 1970, burcu ise kova’dır.

Oynadığı Bazı Filmler ve Diziler:

Ezra, Kara Melek, Örümcek, Hayat Bağları, Ayda, Tatlı Hayat, Hürrem Sultan, Dayı, Şans Kapıyı Kırınca, Erkek Tarafı, Tövbe, Adem’in Trenleri, Yalancı Romantik, Süper Babaanne, Haneler, Ah Kalbim, Kağıt, Herkes mi Aldatır? Pis Yedili, Nuri, Kurtuluş Son Durak. Senvi Seviyorum Adamım, Günebakan, Burçlar, Sil Baştan Kaynanam, Mükemmel Eşleşme, Ege’nin Hamsisi, Tutunamayanlar, Cumhur Cemaat, Leyla ile Mecnun ve Keloğlan.

Kurtuluş Son Durak İzmir’de de Haldun Dormen’le birlikte engellilerle ilgili Adım Adım adlı bir filmde de rol almıştır.

Başarılı oyuncu 2020 yılında ise seslendirdiği Hayat Bi’ Gün isimli şarkısı ile hayranlarının karşısına çıkmıştır. Şarkı hayranları tarafından büyük beğeni ile karşılanmıştır.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi olan @asumandabak ‘ın günümüz itibariyle 1.2M civarında takipçisi bulunuyor. Menajerliğini ise Tümay Özokur üstlenmektedir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz