Ali Taran

Ali Taran 40 yılı aşkın reklamcılık sektöründe başarı ile yer almıştır. Uzun yıllardır ise Ali Taran Creative Workshop / ATCW olarak yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ali Taran Kimdir? Aslen Nereli?

1952 yılında dünyaya gelen başarılı iş adamı, reklamcı ve sunucu Taran aslen Kırklareli Lüleburgaz doğumludur. Bedia Taran ve Selahattin Taran çiftinin evladıdır, iki erkek kardeştir. Annesi de babası da Öğretmenlik yapmıştır. Babası Köy Enstitülü, sanat tarihi ve el işi öğretmenliği yapmıştır. Orta halli bir memur ailesinde doğan ünlü isim babasının onları İtalyan Kültür, Fransız Kültür sinema ve tiyatrolara götürdüğünü. Akşamları ise onları uyutmak için İnce Memed okuduğunu sözlerine eklemiştir. 1970 senesinde Reklamcılık sektörüne giriş yapmıştır. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nde eğitim almış ancak eğitimini yarıda bırakmıştır.

Televizyon ekranlarında uzun süre yayınlanan bir çok başarılı reklam projesinin altına imzasını atmıştır. Her yaptığı reklam geçmişten günümüze replik olarak sık sık kulanılmakta hafızalara kazınmıştır. Bunlardan bazı reklam çalışmaları, Ali Desidero, Önce Hüplet, sonra gümlet, Dıh Dıh Eyi Günler, Genç Arko Traş Kolonyası. Ayrıca Cem Yılmaz ile birlikte Türk Telekom reklam çalışmalarının altına imzasını atmıştır. Bir çok ajansta metin yazarlığı ve kreatif direktör olarak çalışan Ali Taran 2002 senesinde de Cem Uzan‘ın Genç Parti için seçim kampanyasını yürütmüştür.

2 sene Acun Ilıcalı ile Yetenek Sizsiniz programında jüri olarak kamera karşısına geçmiştir.

Ali Taran Evlilikleri:

1990 senesinde Selma Ann Desmond ile evlenmiş evliliği 21 yıl sonra bitmiştir. Eski eşi Selma Ann Desmond 23 Kasım 2011 tarihinde kanserden dolayı hayata gözlerini yummuştur. 1 Temmuz 2011 tarihinde ise sanatçı Neco’nun kızı Ayşe Özyılmazel ile evlenmiş ancak evliliği 27 Nisan 2012 tarihinde son bulmuştur. Üçüncü evliliğini ise Doğuş Radyo Projeler Müdürü Beyza Karaoğlan ile 18 Mart 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Ali Taran’ın ilk evliliğinden Burçak isminde bir kızı, Kuzey Taran isminde bir de oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz