Zühtü Arslan

Zühtü Arslan 2019 yılında Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda tekrar başkan seçilmiştir. Peki kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eğitim hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1964 doğumlu Hukuk Adamı ve Akademisyen Zühtü Arslan İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini Yozgat Sorgun’da tamamlamıştır. 1987 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimini bitirmiş, 1991 yılında Yüksek Lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Aynı Fakültede 1966 yılı itibariyle Anayasa Hukuk alanında da Doktorasını tamamlamıştır.

Evli ve 4 çocuk babasıdır. 10 Şubat 2015 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanı seçilmiş, 2019 da tekrar aynı görevine devam etmesine karar verilmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü, Constitutional Law in Turkey ve Anayasa Teorisi isimli kitapların altına imzasını atmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi başkanı, eski Polis Akademisi Başkanı ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Zühtü Arslan aslen Yozgat Sorgun’ludur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz