Zuhal Demir

4

Zuhal Demir, sık sık Türkiye karşıtlığı ile haber sitelerinde gündeme gelmektedir. Peki Zuhal Demir kimdir? aslen nereli? nerede doğdu? hayatı ve mesleki hayatı.

12 Mart 1980 tarihinde Belçika, Genk’te dünyaya gelmiştir. Avukat olan Zuhal Demir aynı zamanda siyaset hayatı ile sıkça gündemde yer almaktadır.

Zuhal Demir baba tarafından aslen Tunceli‘lidir. Bir tarafı ise Elazığ‘a uzanmaktadır. Babası maden işçisi olarak uzun yıllar çalışmış ardından emekli olmuştur.

Eğitim hayatı;

Leuven Katolik Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından, 2003 ve 2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesi’nde Sosyal Hukuk üzerine Yüksek Lisans yapmıştır.

Zuhal Demir Siyasi kariyeri;

İlk olarak 2001 yılında milletvekili seçilmiş ardından Belçika Temsilciler Meclisi’ne girmiştir. 24 Şubat 2017 tarihinde ise Yeni Flaman İttifakı Parti Meclisi, Elke Sleur istifa ettikten sonra Zuhal Demir’i oy birliği ile yoksullukla mücadele, fırsat eşitliği, engelliler ve bilimsel politikalardan sorumlu Devlet Bakanlığı’na atamıştır.

Uzun süre hem medya, hem sosyal hemde televizyon dünyasında, Türkiye ve Terörizm başlığı altında Türkiye’yi sert bir dille eleştirmiştir. Ayrıca Belçika Devlet Kanalı olan Canvas’ta De Afspraak isimli haber programında, PKK ile birlikte görüntüleri gösterilmiş ve bunun normal bir durum olduğunu savunmuştur. Her ne kadar programda bulunduğu sürece PKK’ya bir sempatisinin olmadığını belirtsede sosyal medya üzerinden ciddi tepkiler almıştır.

Son olarak 2018 yılında Belçika’da okullarda genel başörtüsü yasağı önerisinde bulunarak gündeme gelmiştir. Bu olayın ardından, ülkedeki bir çok okulun bağlı olduğu Katolik Eğitim Kurumları Yönetimi bu yasağa karşı çıkmıştır. Açıklamalarında ise Katoliklere göre, başörtüsü yasağı getirmek siyasetin işi değildir diyerek bu konunun kapandığını dile getirmişlerdir.

İlginizi Çekebilir :   Işıl Sergen

4 Yorumlar

 1. Belçikalı parlamenter Zuhal Demir, cıvıl cıvıl bir kadın. Geçenlerde, ülkesinde Flamanca yayımlanan bir dergiye siyasi arenada kadın olmayı anlattı, akabinde de parlamentoda pozlar verdi. O gün bugündür gündemde.

 2. Ulkesini, dilini, kulturunu Belcika’daki cikarlari ugruna kotuleyebilecek kadar zavalli kisi..
  Tuncelili olmasi ile neden boyle davrandiginin rahatca anlasilabilecegi, batililarin arayipta bulamadigi turden bir nesne… Sahsiyetsizlik insani nerelere goturebilir, bunun da guzel bir numunesi.

 3. Tuncelinin yani Dersimin yüzde 85’i Türkmen ve Zaza Kardeslerimizden olusmaktadir.
  Kürtce konusulmasinin özünde ise gene yasadiklari sürgünler gelmektedir.
  Ailen bir Türkmen Boyunun parcasi ve Anadolunun bir cok yerinde kimi zaman Zazaca kimi zamanda Kürtce konusmaktadir.
  Ailemiz su anda Bulgaristan,Yunanistan ve Romanya basta olmak üzere taaa Dogu Türkistana(Cin iskali alkitinda) kadar güclü .
  Dersimde kürtdüm diyen biri varsa inanin mutlaka ermeni kriptolardir.
  Biz Dersimdeki Akrabalarimizdan bunu cok duyduk ve bunada sahitde olduk.
  Devletin icindeki kriptolar bizzati ordaki Türkmen ve Zaza Kardeserimizin sesini kisip bu kriptoar yer acmaktalar.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz