Zeki Kayahan Coşkun

Zeki Kayahan Coşkun kaç yaşında? hakkında merak edilen kimdir? nereli? evli mi? gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

9 Haziran 1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen ünlü radyo’cu Zeki Kayahan Coşkun’un burcu Aslan’dır. Radyo yayınları ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Zeki Kayahan ayrıca, sunucu, şair, mizah yazarı, yapımcı, yazar ve Radyo programcısıdır.

Zeki Kayahan Coşkun eğitimi, kariyeri;

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünden mezun olmuştur. Günümüzde, kendinden coşkulu radyo programı Matrax ve Zekirdek; sloganı ile coşkunun adresi Show Radyo’da yayın hayatını sürdürmektedir.


Henüz 13 yaşında iken radyo programcısı olmak istediğini dile getiren ünlü isim, 1999 yılında Alem FM’de stajer olarak çalışmaya başlamıştır. 18 Şubat 2002 yılından bu yana Matrax isimli radyo programını sunan Zeki Kayahan Coşkun, bir süre Akşam Gazetesinin gençlik eki dergisi Canteen’de bir yazarlık yapmıştır.

Ayrıca sunduğu Matrax radyo programının televizyon versiyonunu, Star Tv ve Skyturk’te sunmuştur. En son Alem Fm’deki programını 2013 yılında yapmış ardından Show Radyo’ya geçerek kaldığı yerden devam etmiştir.

Matrax’ın yayın dışındada devam etmesi için uzun yıllar önce Zekirdek isimli web sitesini kurmuştur. Sitenin 400 Binden fazla üyesi bulunmaktadır. Sitede huzur evlerine ziyaretler, kimsesiz çocuklara oyuncak ulaşımı, köy okullarına kitap gönderimi, yat gezileri, piknik ve tavla turnuvaları gibi bir çok paylaşım mevcuttur.

Programlarında bir çok ünlü popüler isimlerin şarkılarını çalmadığı yönünde sorulan soruya, kişilere değil, şarkılarına mesafeliyim demiştir. Şarkılarda bulunan anlatım bozukluğu ve mantık sınırlarını aşan her şarkıya mesafeli olduğunu, bu nedenle çalmadığını, dinleyicinin de artık buna dikkat ettiğini aktarmıştır. Hatta bazen kendisinin gözünden kaçsada dinleyicilerinin kendisini uyardığını dile getirmiştir.

Radyo programlarında anlattıkların gibi kitap yazabilirmisin sorusu üzerine Türkleri Anlama Kılavuzu isimli bir kitap yazmıştır. Yazdığı kitap 400 Bin kişi tarafından okunmuş, 2006 yılının en çok okunan ilk üç kitabı arasında yer almıştır. Ardından kitapta anlattıklarını sahnede anlatabilirmisin sorusu neticesinde Stant-up başlamıştır. 50’den fazla oyun sahnelemiştir.

Günümüze kadar toplam 10 kitabın altına imzasını atan ünlü radyocu ayrıca tek kişilik gösterisi Kafanız Hayrolsun ile Türkiye’nin bir çok yerine gitmektedir.

Geçmişten günümüze defalarda En İyi Radyo Programı ve programcısı ödülü, en çok dinlenen radyo programı, en kahraman radyo programı, yılın onur ödülü, en eğlenceli radyo programı gibi ödüllerin sahibi olmuştur. Zeki Kayahan Coşkun hakkında evlendiği ancak ardından boşandığı ile ilgili bir çok kaynakta bilgi mevcuttur. Ancak aslen nereli olduğu ve evliliği ile ilgili özel bilgilerine net bir şekilde ulaşılamamıştır.

Kitapları;

Türkleri Anlama Kılavuzu
Türkleri Anlama Kılavuzu 2
Yiyemeyeceğin Muzu Soyma
Bu Çocuk Kimin?
Meğer Annem Haklıymış / Anneleri Anlama Kılavuzu
Fareli Köyün Kavalcısı ve Saz Arkadaşları / Uyku Kaçıran Masallar 1
Ceset Kokan Kadınlar /Ben Senden Sonra Düş Oldum.
Durun! Siz Evlenemezsiniz.
En Son Ne Zaman Şey Ettiniz?
Kime Çektim Ben Bilmem ki

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz