Zafer Kiraz

1960 Ankara doğumlu usta sunucu Zafer Kiraz Ankara, Erzurum ve Sivas olmak üzere üç ilde ilköğretim ve ortaokul eğitimini tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Zafer Kiraz baba tarafından aslen Elazığ’lıdır.

1981 senesinde iki arkadaşı ile beraber Kula’da Üç Gün isimli belgesel film senaryosu hazırlamışlar ve Kültür Bakanlığı Büyük Ödülünün sahibi olmuşlardır. Ardından yönetmen Süha Arın ile birlikte film olarak hayata geçirilmiş ve Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi belgesel film ödülünü kazanmıştır.

1983 yılında TRT tarafından gerçekleştirilmiş olan Spikerlik sınavına dahil oldu. Sınavı kazanmış ve bir sene sonra Diyarbakır, Hakkari, Çukurova, Van ve Ankara radyolarında görev yapmış, 1987 senesinde Haber Dairesi Başkanlığı’na geçiş yapmıştır.

O dönemden itibaren bir çok kurumda üst kademelerde görev yapmıştır. Günümüzde TRT Haber’de Zafer Kiraz ile Ana Haber Programını sunmakta ve mesleki yaşantısını sürdürmektedir.

TRT spikeri Jülide Sönmez ile bir evlilik gerçekleştirmiş ancak 2001 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Ege Berk Kiraz isminde bir oğlu vardır.

1 Yorum

  1. Zafer Kiraz beyin sunuculuğu ve kişiliğini herzaman aile olarak çok taktir etmişizdir. Emekli olmuş olması gerekki artık onu ekranlarda görmüyoruz

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz