Yuval Noah Harari

Tarih Profesörü Yuval Noah Harari 1976 senesinde İsrail Haifa’da doğmuştur.

İsrail asıllı yazar, tarihçi ve araştırmacı kimlikleri ile özellikle yazmış olduğu Hayvanlardan Tanrılara Sapiens ve Homo Deus – Yarının Kısa Bir tarihi isimli kitap ile tanınmaktadır.

2002 yılında Oxford Üniversitesinde Doktora’sını tamamlamıştır. Ortaçağ tarihi, dünya tarihi ve askeri tarih üzerine uzmanlaşmış, ardından biyoloji ve tarih arasındaki ilişkiler üzerine çalışmalar yapmıştır.

İki kez Polonsky Ödülünü, Yaratıcılık ve Özgünlük üzerine 2009 ve 2012 yıllarında kazanan Yuval Harari 2011 senesinde ise askeri tarih üzerine Moncado ödülünü kazanmıştır.

Günümüzde Kudüs İbrani Üniversitesinde kıdemli öğretim görevlisi olarak Tarih Bölümü’nde dünya tarihi dersleri veriyor. Yuval Noah Harari Doğu Avrupa kökenli seküler yahudi bir ailenin evladıdır.

Küçük yaşlardan itibaren kendisini anlamaya çalışmış, biz kimiz, burada ne yapıyoruz, tüm bunlar ne için, yaşam nedir gibi soruları kendi kendisine çok küçük yaşlarda iken sormaya başlamıştır. Bu nedenle toplumda kabul görmüş bir çok şeyin doğru olduğu varsayımını reddetmiş ve hiç bir şeye inanmak zorunda değiliz diye açıklama yapmıştır.

Ayrıca eşcinsel kimliği ilede tanınan Yuval Noah Harari İsrail’de eşcinselliğin yasak olması nedeniyle kocası Itzik ile Kanada’da evlenmiştir.

Yazmış olduğu kitaplar, Homo Deus: A Brief History of Tomorrow, Sapiens : A Brief History of Humankind, Hayvanlardan Tanrılara Sapiens & İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz