Yusuf Ziya Kavakçı

0

Hukuk Profesörü, İlahiyatçı ve yazar Yusuf Ziya Kavakçı 1938 yılında Sakarya Hendek İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

Geçmiş yıllarda Ecevit tarafından meclisten kovulan ilk Başörtülü Milletvekili Merve Kavakçı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı’nın babasıdır.

Çok küçük yaşlarda Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş Kıraat, Tecvid, Hadis, Fıkıh ve Tefsir eğitimi almıştır. Bir dönem İstanbul Fatih ve Beyoğlu bölgelerinde imam, müezzin ve vaiz olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yine aynı üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. 1980 senesinde Profesör olmuş Amerika’ya yerleşmiş Cambridge ve Philadelphia gibi üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1988 senesinde gittiği Amerika Texas eyaletinde uzun süre din görevlisi ve islami ilimler hocası olarak görev yapmıştır.

Emekli Öğretim Üyesi olarak İstanbul ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültelerinin İngilizce İlahiyat Bölümlerinde dersler vermektedir. Yazmış olduğu bir çok Türkçe kitabın yanı sıra İslam Hukukuna dair İngilizce eserlerin altınada imzasını atmıştır.

Yusuf Ziya Kavakçı aslen Sakarya ili Hendek İlçesi Karaçökek Mahallesi nüfusuna bağlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz