Yonca İnal Eğilmezbaş

Yonca İnal Eğilmezbaş hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

7 Ocak 1970 yılında İstanbul’da doğan Yonca İnal Eğilmezbaş, 1991 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’ne girmiş ve 1995 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezinde sanat terapisi eğitimi almıştır. Tiyatroda hem oyunculuk, hem yönetmenlik, hemde yazarlık yapmaktadır. Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Gökhan Eğilmezbaş ile evli ve 1 çocuk annesidir.

Kısa bir süre Tiyatro Pati’de oynadı ve 1997 de İBB Şehir Tiyatroları’nın açtığı sınavı kazanarak, İBB Şehir Tiyatroları ailesine katıldı. Oyuncu olarak görevini sürdürürken “Eğitimci Eğitimi” programına katıldı ve daha sonra “Eğitimci” eğitimleri vermeye başladı. Çeşitli sosyal yaşam projelerine katılıp yöneten başarılı oyuncu, engelli gruplarıyla da çalışmalar yaptı. 2001-2002 Sezonunda Çocuk Birimi tarafından görevlendirilerek “Farklı Olan ve Farklı Gelişenlerle Tiyatro”adı altında, engelliler için bir proje geliştirmiştir. Hala İBB Şehir Tiyatrolarında görev alan oyuncu, yazdığı ve yönettiği “Biri Hiçbiri ya da Hepsi” oyunuyla “Özel Destek Ödülü”nün sahibi olmuştur.

Yonca İnal Eğilmezbaş rol aldığı bazı oyunlar

Hürrem Sultan
Romeo ve Juliet
Evliya Çelebi
Suç ve Ceza
Gılgameş
Hasır Şapka
Midas’ın Kulakları
Düşlere Sobe
Kel Oğlan
Düş Oyuncakları
İlk Göz Ağrısı
Beyazıt
Miracle / Uluslararası Proje
Dünyanın Ortasında Bir Yer

Yazdığı bazı oyunlar

Kasias Ormanı
Masal Oyun
Biri Hiçbiri ya da Hepsi
İstanbul’da Çocuk Olmak

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz