Yeşim Taşova

0

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

1963 yılında dünyaya gelmiştir. Yaklaşık 30 sene kadar Adana’da görev yapmış, bu nedenle de kendisini Adanalı hissettiğini dile getirmiştir.

Yeşim Taşova eğitim hayatı;

1981 yılında başladığı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun olmuştur. 1989-1992 yılları arasında Malatya’da İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde eğitimini tamamlayarak uzman unvanını almıştır. 1992 yılının Haziran ayında Hacettepe Üniversitesi İç hastalıkları AD Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde “Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus’larda Mec A geninin araştırılması” tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesinde 1993–2001 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmış ve 2001–2006 yılları arasında Doç.Dr., 2006 yılından itibaren de Prof.Dr. olarak aynı yerde görevine devam icra etmektedir.

6 Ağustos 2012 tarihinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimliğine atanan Prof. Dr. Yeşim Taşova, 6 Ağustos 2018 tarihinde görev süresi dolunca görevini Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Dr. Tamer Cevat İnal’a teslim etmiştir.

Adana’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. 10 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Yeşim Taşova yaptığı açıklamada, Koronavirüs Bilim Kurulunun birçok branştan öğretim üyesinin bir araya getirilmesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından çok hızlı şekilde kurulduğunu, aynı şekilde önlemlerin alınmaya başlandığını söyledi. Bilim Kurulu’nun Corona Virüsle mücadelesinin süreceğini vurgulayan Taşova, “Kurul hem sahadan gelen sorulara bilimsel zeminde yanıt aramak için istişarelerde bulunup araştırmalar yapıyor hem de Bakanlığın istediği bazı ayarlamalar söz konusu oluyor, rehberler, yönergeler gibi. Örneğin, gelişen duruma göre defin işlemi nasıl yapılacak, kahvehaneler, çok sık bir araya gelinen yerler, cuma namazları nasıl olacak? gibi konularda bilimsel verilere dayanarak görüş bildirdiklerini ve buradaki pek çok bilim insanı da çıkan her tür yayını takip ediyor.” ifadelerini kullanmıştır.

Prof. Dr. Yeşim Taşova evli ve iki çocuk annesidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz