Yeliz

0

12 Aralık 1957 doğumlu Yeliz Eker 1975 senesinde Eurovision Yarışması Türkiye elemelerine Hayalimdeki Adam isimli şarkı ile katılmış ve 2. olmuştur.

1 sene sonra yani 1976 yılında ise Bu Ne Dünya isimli şarkı ile tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze 45’lik plakları ve albümleri ile Türk müziğine damga vurmayı başaran Yeliz Eker sadece Yeliz ismi ile tanınmıştır.

Yeliz İtalyan Lisesi mezunudur. Okulda iken sanatçı Nilüfer ile arkadaş olmaları sebebi ile müziğe adım atmıştır. 1975 yılında katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde ikinci olarak ses getirmiştir. Özellikle Bu Ne Dünya ve Yalan isimli şarkıları o dönemde en fazla satan plaklar arasında yer almıştır.

2010 yılında Gecekondu isimli televizyon programında yer almıştır.

70’li yıllarda çıkarmış olduğu 45’likler ile tanınan ünlü isim daha sonra bir çok lp ve albümün altına imzasını atmıştır. Sen Olsan Yeter, Hayalimdeki Adam, Yaşadıkça, Bu Ne Dünya, Şeker Çocuk, Bir Bahar Yağmuru, Oldu Olacak, Kahpe Felek ve Kimbilir 45’likleri müzik severler ile paylaşmıştır. Ayrıca Yeliz, Kristal Kadeh, İhtiyar Falcı, Seni Sevmek İbadet, Haklıydın, Seni Düşündüm, Haykırdım Sessizce, Allah Kalbine Göre Versin, Ödül Neredeydin, En İyileriyle Y. ve Gidiyorum isimli LP ve Albümleri ile müzik kariyerini sürdürmüştür.

1983 yılında Mersin’li İş Adamı Ufuk Deveci ile evlenmiş 1988 yılında boşanmışlardır. 1997 yılında Ufuk Deveci, Eker’in öz abisi tarafından İstanbul’da öldürülmüştür. 1957 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz