Yavuz Turgul

Yavuz Turgul 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yapımcı, oyuncu, yönetmen ve senarist kimliği ile tanınmaktadır.

1969 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Özellikle senaryo ve yönetmenlik yaptığı projeler ile adından söz ettiren Yavuz Turgul bugüne kadar Yalan Dünya ve Yavuz Turgulun Dünyası isimli iki sinema filminde rol almıştır.

Yol Ayrımı, Av Mevsimi, Kabadayı, Gönül Yarası, İkinci Bahar, Eşkıya, Süper Baba, Gölge Oyunu, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Muhsin Bey, Züğürt Ağa, Fahriye Abla, Şekerpare, Aile Kadını, İffet, Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı Güle Güle, Davaro, Banker Bilo, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Sultan, Tosun Paşa, Tarkan Güçlü Kahraman Kolsuz gibi unutulmaz projelerin senaryolarını yazmıştır.

Ayrıca bu sinema filmlerinden Yol Ayrımı, Av Mevsimi, Gönül Yarası, Eşkıya, Gölge Oyunu, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Muhsin Bey ve Fahriye Abla filmlerinin yönetmenlik görevini üstlenmiştir.

1982 yılında 19. Antalya Şenliği’nde Çiçek Abbas ile en iyi senaryo
1986 yılında 23. Antalya Film Şenliği’nde Züğürt Ağa ile en iyi senaryo
1988 yılında İstanbul Film Festivali’nde Muhsin Bey ile Jüri Özel Ödülü
1987 yılında 24. Antalya Film Festivali’nde Muhsin Bey ile en iyi senaryo ve en iyi film
1993 yılında 30. Antalya Film Şenliği’nde Gölge Oyunu ile en iyi senaryo ve en iyi ikinci film
1997 yılında 19.Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde Eşkiya filmi ile En İyi Senaryo ve en iyi film
2005 yılında Uluslararası Queens Film Festivali’nde Gönül Yarası ile en iyi film
2017 yılında ise Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri’nin sahibi olmuştur.

1979 senesinde oyuncu Itır Esen ile evlenmiş ancak 2006 yılında boşanmışlardır. Bu evliliğinden 1982 doğumlu Nisan ve 1986 doğumlu Ahmet Turgul isimlerinde iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz