Yavuz Bahadıroğlu

0

Usta yazar Yavuz Bahadıroğlu 1945 yılında Rize Pazar İlçesi Hisarlı Köyünde dünyaya gelmiştir. Gazetecilik mesleğine 1971 yılında İstanbul’da başlayan Yavuz Bahadıroğlu bir süre Yeni Asya ve Yeni Nesil Gazetesi bünyesinde araştırma inceleme, muhabirlik, röportaj ve fıkra yazarlığı yapmıştır. Ayrıca dergi, gazete ve şirket yöneticisi olarak çalışmıştır. Köşe yazılarını Veysel Akpınar ve Şerif Baysal isimleri ile yazmıştır.

Özellikle çocuklara yönelik yazmış olduğu kitaplar ile tanınan Yavuz Bahadıroğlu’nun ilk romanı Sunguroğlu’dur. Daha sonra Buhara Yanıyor romanını yazmış ve Türkiye’de en fazla satılan romanlardan olmuştur.

Osmanlı Devletinin bir çok dönemini konu olan yaklaşık 30’dan fazla romanı bulunan Yavuz Bahadıroğlu bugüne kadar roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza atmıştır.

Evli ve 3 çocuk babası Yavuz Bahadıroğlu aslen Rize Pazar’lıdır. Günümüzde Moral Fm’de günlük yorumlar ile yayına çıkan Yavuz Bahadıroğlu ayrıca Yeni Akit Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yazmış olduğu bazı kitapları şu şekildedir; Haram Yemenin Sonu, İki Kardeş, Buhara Yanıyor, Oruç Tuttum Sevinçten Uçtum, Şehzade Murat, Canım Peygamberim, Elveda Buhara, 4. Murad, Osmanlı’da şehzade Katli, Boşlukta Yürümek, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman, Haneden & Sarayın Sırları, Uzay Çocuğu, Karıncalar Savaşı, Köy Çocuğu, Memleketim, Ayet Ayet İnsan, Hikaye Kutusu, Kaybolan Elçiler Sunguroğlu, 40 Geceye 40 Masal, Babalar Eve Dönsün, Köprübaşı, Gemide İsyan Sunguroğlu, Bici Bici Masallar, Baskın, Sunguroğlu Kaçırılan Prenses, Yolbaşı, Beylikten Hükümdarlığa Osmanlı Padişahları (Gençler İçin), Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan, Canavar Robot, Heyecanlı Yolculuk, Şirpençe, Şehzade Selim, Tarihin Arka Sokakları, Kayıtdışı Tarihimiz, Zengin Olan Dilenci, Resmi Tarihi Yalanlar, Ayet AYet Hayat, Tarihimizin Gizli Odaları, Din ve Laiklik, Tarihimizden Yaşanmış Öyküler, Binatlı, Tapınak Şövalyelerinden 15 Temmuz’a Kumpas Tarihi, Çalışkanlık İçeri, Tembellik Dışarı.

21 Ocak 2021 tarihinde 76 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz