Yasin Aslan

Yasin Aslan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? kitapları, kısaca biyografi ve hayatı.

1953 yılının Haziran ayında aslen Kars ili, Arpaçay İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Ailesi Arpaçay İlçesi’nin Sosgert köyündendir. İlköğretim ve Ortaokul tahsilini Kars, Aralık kazasında tamamlamış ardından Tokat’ta Lise’den mezun olmuştur. Lise tahsilinin ardından Diyarbakır’da Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümüne başlamış, 1977 yılında Konya’da bitirmiştir. Mezuniyetin ardında yine aynı okulda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1985 yılında ise katıldığı sınav sonucunda kazanmış ve Almanya Münih’te Hür Avrupa ve Azadlık Radyosunun Azerbaycan Masasında Başyazar ve spiker olarak çalışmaya başlamıştır. 1995 yılında radyo’nun Çek Cumhuriyeti Prag’a taşındığı döneme kadar da çalışmalarını sürdürmüştür. 10 seneden fazla radyo da çalışan Yasin Aslan, daha sonra Türkiye’den Başbakan Müşaviri olarak çalışması için davet almış, bu daveti kabul etmiş ve Ankara’ya yerleşmiştir. 2003 yılında emekli olana kadar 3 Başbakan ile birlikte çalışmıştır.

Kafkasya uzmanı olan Yasin Aslan Azerbaycan, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya konusunda yayınlamış 13 kitaba imzasını atmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Türkiye’de çeşitli gazete ve dergilerde, Azerbaycan ve eski Sovyetler Birliğinde cereyan eden olaylara ilişkin onlarca Türkçe makalesi yayınlanmıştır. Ayrıca, Orta Asya, Kafkasya ve Azerbaycan’ın sosyal, siyasi, askeri ve ekonomik durumlarını değerlendiren ve büyük yekün oluşturan İngilizce makaleleri batı ülkelerinde yayınlandı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz