Yalçın Mıhçı

Yalçın Mıhçı iki üniversite bitirmiştir. Uludağ Üniversitesi İşletme bölümü, diğeri ise Konservatuvardır. 2009 yılında Kubilay isimli sinema filminde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırmıştır.

Aslen baba tarafından Denizli, anne tarafından ise Amasya Merzifon’ludur.

2018 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Selanik 1920 Destanı isimli dizide Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ileriki yaşlarını canlandıracağı belirtilmiştir.

28 Şubat’ta dünyaya gelen Yalçın Mıhçı, henüz 3 yaşında iken Türk Sanat Müziği eserlerini söylemeye başlamış ve o dönemde inanılmaz yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 7 yaşında ise ilk konserini veren Yalçın Mıhçı 12 yaşında ise ilk bestesini yapmıştır. Geçmişten günümüzde söz ve müzikleri kendisine ait olan 500’den fazla esere imzasını atmıştır.

Türkiye’de gerçek sanatçıların değer görmemesi nedeni ile piyasadaki yozlaşmadan dolayı Amerika’ya yerleşmiş, Amerika’da kültür elçimiz olmuştur. Son 20 senede Amerika’ya gelen en güzel ses seçilen Yalçın Mıhçı Amerika vatandaşlarına yarısı İngilizce, yarısı Türkçe olan Türk Sanat Müziği konserleri vermiş özellikle caz ve hicaz birleşimi olan eserleri ile Amerikan Müzik endüstrisinde sağlam bir yere sahip olmuştur.

Ayrıca WHY isimli şiiri yine Amerika’da yılın şiiri seçilmiş ve usta sanatçı tarafından bestelenerek Beyaz Saray arşivlerindeki yerini almıştır. Türkiye müzik piyasasına sonradan dahil olan Kumlara Şiirler Yazdım isimli bir albümü bulunmaktadır.

Kitabevlerinde satılan Şarkı Böyle Söylenir – kötü ses yoktur, kötü söylemek vardır adlı bir kitabı okur severler tarafından büyük ilgi görmüştür.

29 Ekim tarihinde Türkçenin Diriliş Hareketi – Artık Söz Türkçenin! isimli kitabı yayınlanmış, kitap ile Türkçe’nin yozlaşmasına karşı ulusal bir diriliş etkinliği başlatmıştır.

10 Haziran 2016 tarihinde kurulan Türkçenin Diriliş Hareketi Derneğinin Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

1 Yorum

  1. Yedi yıl önce tanıştığım Yalçın Mıhçı gerçekten,fizik, centilmenlik, kişilik, sanatçı yönü ile ağır basan,Mustafa Kemal Atatürk ‘e benzerligiyle ve O’nun adına yaptığı baş rol oyunculuğu ile gerçek bir STAR olan,fakat ne yazıkki Ülkemizde yeterli takdir (malum sebeplerden dolayı)görmediği için, bir ömür için uzun sayılacak yıllarca Amerika’daki yaşam ve sayısız başarılarının ardından, VATAN özlemiyle Turkiyeye dönmüş, mütevazi yaşamına devem etmektedir. İleri sayılacak yaşına rağmen yinede hiç boş durmuyorum, Türkçenin Diriliş Hareketi başkanlığı yanında birçok sosyal etkinliği, konferans,söyleşi, kitap yazma,Atatürk le ilgili birçok yapımlarda baş aktör olarak görev almaya devam etmektedir.Sağlığı elverdiği sürece TC.ülkesi ve milletine,kültürüne hizmet etmeye severek ve onurla devam edecektir…Siz ve sizin gibiler çok yaşasın Sn.YALÇIN MIHÇI…Mehmet Akcan, AYAYI,YURDUNU,MİLLETİNİ,TÜRKÇEYİ ÇOK SEVEN VE ÖNEMSEYEN’ lerden …

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz