Yakup Yavru

Yakup Yavru aslen nereli? kimdir? ne zaman ve neden öldü? Oynadığı film ve diziler. Kısaca hayatı hakkında merak edilen biyografi bilgileri.

Usta oyuncu Yakup Yavru Tokat Öğretmen Okulu mezunudur. Bir süre öğretmenlik mesleğini yapmış olan Yakup Yavru öğrencilik dönemlerinde tiyatro ile ilgilenmiş ve öğretmenliğin ardından bir çok sinema ve dizide rol almıştır.

Yakup Yavru 1952 yılında Amasya’da dünyaya gelmiştir, baba tarafından aslen Amasya’lıdır.

24 Eylül 2018 tarihinde Uluslararası Adana Film Festivali’nin açılış ve Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri Törenine katılmıştır. Tören bitiminde dinlenmek için otel odasına geçmiş ancak odasında 66 yaşında iken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.

Ölümünden yaklaşık 4 ay önce aslen memleketi olan Amasya’da kendisine mezar yaptırdığı belirtilmiştir.

Yakup Yavru Rol aldığı sinema filmleri;

Bana Sevgiyi Anlat, Ekmek, Hemşo, Büyük Adam Küçük Aşk, Sır Çocukları, Babam ve Oğlum, Cemalim, Sen Ne Dilersen, Eve Dönüş, Karagöz ve Hacivat, Unutulmayanlar, Kutsal Damacana, Kınalı Kuzular, Recep İvedik, Destere, Bahtı Kara, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, İki Çizgi, 4 Çehar, Komik Bir Aşk Hikayesi, Papaz Kimde, Sağ Salim, Sıkıysa Yakala, Kızım İçin, Üç, İki, Bir… Kestik!, Ceberrut, Sihirbazlık Okulunda Bir Türk, Yav He He, Yusuf ve Yusuf, Baba Mirası, Bayram Abi, Nasıl Yani, Olaylar Olaylar, Oldu mu Şimdi?, Temel ile Dursun İstanbul’da, Yolsuzlar Çetesi, Aşka Geldik, Bahtiyar Bahtıkara, Baş Belası, Benzersiz, Joker Çetesi, Keloğlan, Semur Şeytanın Kabilesi, Çam Yarması, Bizum Uşaklar, Facia Üçlü ve Kiraz Mevsimi.

Yakup Yavru Oynadığı diziler;

Sevda Kondu, Böyle mi Olacaktı, Kalbimi Kıra Kıra, Yasemin, Marziye, Utanmaz Adam, İkinci Bahar, Konu Komşu, Kimyacı, Kurşun Kalem, Üvey Baba, Üzgünüm Leyla, Nisan Yağmuru, Ekmek Teknesi, Savunma, Kınalı Kar, Mihriban, Sevgi Ana, Sırlar Dünyası, Hayat Bilgisi, Kurtlar Vadisi, Parmak İzi, Cennet Mahallesi, Aliye, Gizli Dünyalar, Yabancı Damat, Yusuf Yüzlü, Çemberimde Gül Oya, Beşinci Boyut, Ah Polis Olsam, Kanlı Hesaplaşma, Hakkını Helal Et, Kavak Yelleri, Geniş Aile, Papatyam, Alemin Kıralı, Pis Yedili, Yamak Ahmet, Canım Benim, Ah Neriman, Ankara’nın Dikmeni.

En son televizyon ekranlarında yayınlanan Bahtiyar Ölmez dizisinde Himmet karakterini canlandırmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz