Yakup Köse

Gazeteci, yazar Yakup Köse 1981 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen Erzincan’lı olan Yakup Köse daha 6 yaşında iken ailesi ile birlikte Antalya’ya yerleşmiş ortaokul eğitimini Antalya İmam Hatip Lisesi’nde okumaya başlamıştır.

Bu dönemde Antalya’da Refah Partisinin düzenlendiği Çeçenistan ile ilgili bir eyleme katıldığı gerekçesi ile henüz 14 yaşında iken bir gece operasyonunda gözaltına alınmıştır.

Ardından İBDA-C örgütü üyesi olduğu, bir su borusunun ve derginin kendisine bir delil olarak sunulduğunu belirtmiştir. Hiç bir eyleme karışmadığını hatta İBDA-C’nin ne olduğunu bile bilmediğini açıklamıştır. 9 gün terörle mücadele ekipleri tarafından ifadesi alınan Yakup Köse zorla örgüt üyesi olmakla ilgili bir belgeye imza attırılmış ve hakkında hazırlanan, İsrail şirketlerininde içerisinde bulunduğu 7 yere bombalı saldırı yapmakla suçlanmıştır.

İki ay sonra anayasayı yıkmaya teşebbüsten idam cezasına çarptırılmıştır. Hapiste bulunduğu dönemde Noel Baba operasyonuna direndiği gerekçesi ile bir kez daha suçlu bulunmuştur. 8 yıl işkenceli sorgular ve iftiraların ardından serbest kalmıştır.

2015 yılında ise paralel yapının polisleri tarafından kumpas ile tekrar tutuklanan Yakup Köse denetimli serbestlikten yararlanarak serbest kalmıştır.

Günümüzde Star Gazetesi bünyesinde köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Kökler Derneği Başkan Yardımcısı olan Yakup Köse’nin Neslihan Esma, Nisanur ve Muhammed Erdoğan isimlerinde üç evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz