Vural Savaş

1938 yılında dünyaya gelen hukukçu, yazar Vural Savaş Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Ankara Hakim adayı olarak mesleki hayatına adım atmıştır.

Geçmişten günümüze Aralık ve Gülnar hakimliği, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hakimliği ve Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmıştır.

1987 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Vural Savaş 1990 yılında HSYK yedek üyeliği, 1983’de ise asıl üyeliğe seçilmiştir.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın olduğu dönemde yapılan atama ve seçimleri içine sindiremeyen Vural Savaş 1994 yılının Mart ayında istifa etmiştir. Daha sonra 1997 yılında Yargıtay Büyük Genel Kurulunca aday gösterilmiş ve Süleyman Demirel tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atanmıştır. 19 Ocak 2001 yılında ise kendi isteği ile emekli olmuştur.

Emekliliğin ardından ailesi ile birlikte memleketi Antalya’ya yerleşen Vural Savaş evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır. Bir dönem Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, 28 Şubat döneminde Refah Partisi ve Fazilet Partisinin kapatılma davalarını açmıştır.

Bugüne kadar Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu Yorumu, Refah Partisi İddianamesi, Türk Ceza Kanunu Yorumu, Militan Demokrasi, Militan Atatürkçülük, Satılmışların Ekonomisi, Güldeste Etkilendiğim Şiirler, Atatürk‘ün Kemiklerini Sızlatan Parti: CHP, Türkiye Cumhuriyeti Çökerken, Emperyalizmin Uşakları: İhanetin Belgeleri, Dip Dalgası, Vatanın Bağrına Düşman Dayamış Hançerini, AKP Çoktan Kapatılmalıydı, Hukuk ile Aldatmak, Yüce Divan Dosyası, Haşa Huzurdan Demokrasi Geldi ve Kim Bu Hainler? isimli kitapları yazmıştır.

15 Şubat 2023 tarihinde vefat etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz