Vedat Bilgin

1954 yılında dünyaya gelen Vedat Bilgin Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olmuştur. Üniversite döneminde Genç Arkadaş adlı dergiyi ilk kez çıkarmıştır.

Baba tarafından aslen Bayburt Aydıntepe’lidir. Annesi Gülpaşa hanım, babası ise Ahmet Bey’dir.

Mezuniyetin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri konusunda master, Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci isimli çalışması ile Doktora yapmıştır.

Doktora çalışmalarının ardından York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalar gerçekleştiren Vedat Bilgin, Michigan Üniversitesinde Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları konulu uluslararası çalışmada yer almıştır.

Gazi Üniversitesi İİB Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı yapmıştır.

2011 yılından bu yana Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak akademik hayatını sürdürmektedir. AGITPA Türk Grubu Başkanı ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi’dir.

25. ve 26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin Akşam Gazetesi yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Daha önce Habertürk ve Bugün gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Geçmişten günümüze bir çok yayınlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışmaları mevcuttur.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Vedat Bilgin evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

1 Yorum

  1. Hayırlı olsun.Hocam uzun dönemdir izlediğim ve konusunda uzman ve ülkesini seven bir insan.Bundan önceki görevleri gibi aldığı bu görevide layıkıyla yapacaktır.Bakanlığın yaptıkları o kadar fazla ki, hele pandemi döneminde anlatılması gerekli.Adamlar 128 milyar algısı ile bir yalan ortaya atıyorlar cevap verebilmek önemli.Yapılanları anlatabilmek gündemi takip etmek değil oluşturmak önemli.HAYIRLI OLSUN HOCAM.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz