Vahit Kiler

Vahit Kiler hakkında merak edilen iş ve siyaset kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? kısaca çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri.

1966 yılınını Aralık ayında dünyaya gelen Vahit Kiler aslen Bitlis doğumludur. Annesinin ismi Sevgül Hanım, babasının ise Hikmet Bey’dir.

İş hayatı;

İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini Bitlis’te tamamlamıştır. 1984 senesinde, ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmiş, İstanbul’da küçük bir bakkal dükkanı açarak çalışmaya başlamıştır. Ardından önce Kiler Marketler zinciri ile perakende alanında, sonrasında inşaattan enerji sektörüne kadar faaliyet gösteren Kiler Holding A.Ş. çatısı altında yer alan 35 grup şirketle iş hayatını sürdürmüştür.

Kiler Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevi ile birlikte, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Engelliler Vakfı (TÜREV), Bitlis Eğitim ve Tanıtım Vakfı (BETAV) üyesi olmuştur. Daha sonra Lisans eğitimini Ekonomi alanında tamamlamıştır.

Vahit Kiler Siyaset hayatı;

2002 senesinde memleketi Bitlis’ten Milletvekili olarak parlamento’ya girmiştir. 2007 ve 2011 senelerinde yine Bitlis’ten Milletvekili seçilmiş, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyeliği görevini yürütmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurulduğu 2001 senesinde, parti üyesi olarak görev yapmış, AK Parti Kurucu İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenmiştir. 22. 23. ve 24. Dönem Bitlis Milletvekili olarak seçilen Kiler, Adalet ve Kalkınma Partisi 27. Dönem Bitlis Milletvekili’dir. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonu üyesi’dir.

İlerleyen süreçte, Kiler Gayrimenkul Ortaklığı hisseleri Deniz Yatırım aracılığı ile iskontolu olarak arz edilerek satılmıştır. Kararı Holding yönetimindeki kardeşi ve ortağı Nahit Kiler ile birlikte almışlardır. Bir çok proje ve yatırım yapmışlardır, ancak Kiler Holding’in en iddialı yatırımlarından birisi, İstanbul Levent’teki binanın ismi Sapphire’dir.

Vahit Kiler evlidir ve 4 evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz