Umut Hamit Birben

Umut Hamit Birben 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerde Memleket Partisi Kocaeli Milletvekili adayı gösterilmiştir. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Umut Hamit Birben Kimdir?

Umut Hamit Birben mühendis, Memleket Partisi Meclis Üyesi, milletvekili adayı. Trabzon Yomra Fen Lisesi mezunudur. Ardından Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2001 ve 2003 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans çalışmalarını da tamamlamıştır.

Umut Hamit Birben Nereli?

Umut Hamit Birben aslen Rize’lidir.

Üniversite eğitim döneminde Yapı Kulübü ve Mühendislik Kulübü çalışmalarında yer almıştır. Mezun olduktan sonra, Marin İletişim – Ericsson – Proje Mühendisliği yapmıştır. Ayrıca Aria – Aycell (Türk Telekom) altyapısının kurulma aşamalarında çalışmalar gerçekleştirmiştir. Çelik Yapı A.Ş. de İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan Birber, firmanın yeni projeler geliştirmesi ve alması aşamasında çalışmalar gerçekleştiren isim olmuştur.

Günümüz itibariyle, Alben İnşaat’ta Kurucu Ortak olarak asansör sistemleri tasarımı ve ihracatı işini sürdürdüğü belirtilen Birben, satranç ve diğer spor dalları ile yakından ilgilenmektedir.

14 Mayıs 2023 tarihindeki Genel Seçim’de Muharrem İnce‘nin Genel Başkan olduğu, Memleket Partisi’nden Kocaeli Milletvekili Adayı olmuştur. Parti Meclisi Üyesi ve aslen Rizeli Hamit Birben’in aday olarak gösterilmesi sonrasında, Kocaeli Memleket Partisi Körfez İlçe Başkanı Şuayp Yağar’dan tepki almıştır. Ardından Yağar, istifa ettiğini açıklamıştır. İstifasının ardından şu açıklamalar da bulunmuştur.

“Hayatı boyunca Kocaeli’ye gelmemiş seçimi kazandığımız taktirde Kocaeli’ye geleceği meçhul olan bir adayın arkasından yürümek ona destek vermek bu şehre yapılacak en büyük ihanettir. Kuruluşundan beri kurucu il yönetim kurulunda daha sonrasında kurucu Körfez ilçe başkanlığını yürüttüğüm Memleket Partisinden ilçe yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımızla aldığımız ortak karar neticesinde istifa ediyoruz.”

Hamit Birben’in resmi twitter hesabı @cliquef ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz