Ümit Okur

Ümit Okur hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, rol aldığı sinema ve diziler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1961 yılında aslen Tunceli, Pülümür’de dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Okur memur olarak çalışmış o nedenle Elazığ, Mersin, İstanbul ve Bursa’da ilk ve ortaokul tahsilini tamamlamış ve Ziraat Teknisyeni olmuştur. Ardından Yükseköğrenimi için Almanya’da işçi olan annesi Fatma Okur’un yanına gitmiştir. Ancak Türkiye’de bitirdiği Ziraat Meslek Lisesi orada lise dengi olarak kabul görmemiş, Alman Eğitim Sistemi nedeniye Kimya Meslek Lisesi’ni bitirmiş ve kimya laborantı olmuştur. O süreç içinde ise Bayer İlaç Fabrikaları’da 1 sene staj yapmıştır. Ardından Achen Teknik Üniversitesi’ne bağlı Atom Tekniği Fakültesine başlayan Ümit Okur, Fakültenin son senesinde kararını değiştirerek Tiyatro bölümünden mezun olarak oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Yine üniversite döneminde iken Alman televizyonunda asistanlık yaparak tecrübe kazanmıştır.


Sırasıyla Köln, Wubertall şehir tiyatroları ve Westfalen bölge tiyatrolarında aktör olarak çalışıp “KANAKEN”, “SINIF DÜŞMANI” gibi önemli eserlerde başrolde oynamıştır. Daha sonra dünyayı tanımak amacı ile oyunculuğu bırakarak animasyona başladı. Bahamas, Küba, Kanarya adaları, Mallorca, İtalya, Tunus, Tayland ve Maldiv adaları gibi ülkelerin farklı tatil köylerinde animatör ve animasyon şefi olarak çalışmıştır.

İlerleyen süreçte ülkesini özlemiş ve tekrar Türkiye’ye dönerek otellerde animasyon şefliği yapmaya başlamıştır. Antalya, Kemer’de bulunan Marco Polo Tatil Köyü’nde çalışırken film yapımcısı Ferdi Eğilmez ile tanışmış ve onun dikkatini çekmiş kısa süre sonra sinemaya adım atmıştır.

Ümit Okur İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve biraz Fransızca bilmektedir. Yaz döneminde animasyon, kış döneminde ise oyunculuk kariyerini sürdürmektedir.

Ümit Okur oynadığı diziler;

1996 – Tatlı Kaçıklar (Medyum Memoş)
1999, 2000 – Ayrılsak da Beraberiz (Mimar Ersin)
2002 – Zalim (Ekrem)
2010 – Akasya Durağı (3. sezon Haydar)
2011 – Hayat Devam Ediyor (Doktor)

Oynadığı sinema filmleri;

1999 – Kahpe Bizans (Teodorakis)
2000 – Hemşo (Taksici Kemal)
2004 – Hababam Sınıfı Askerde (Emir Eri Besim)
2005 – Ispanaktan Nağmeler (Sahte Rejisör)
2009 – Güneşi Gördüm (Mahalle Kabadayısı)
2010 – Newyork’ta Beş Minare (Hamza)
2010 – Pak Panter (Ajan Kartal)
2016 – Vezir Parmağı
2017 – Ketenpere (Silahçı Yekta)

2019 yılında Kalamış Wyhndham Otel’de düzenlenen İstanbul Şehir Ödülleri töreninde ünlü isimler ödüle layık görülmüştür. Hastanede tedavisi süren Mehmet Ali Erbil’in yaşam boyu onur ödülü aldığı gecede, Erbil’in ödülünü Ümit Okur almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz