Ümit Dündar

Ailenin en büyük çocuğu olarak 1955 yılında dünyaya gelen Ümit Dündar’ın bir erkek birde kız kardeşi vardır. Erkek kardeşi Manisasporun eski futbolcularından Ufuk Dündar’dır. Annesi Semiha Dündar, babası ise Manisa’nın önde gelen eşraflarından 2014 yılında yaşamını yitiren Tuzcu Saim Bey’dir.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar 1955 yılında Manisa’da dünyaya gelmiştir.

Asteğmen Rütbesi ile 1975 yılında Kara Harp Okulundan mezun olmuş ardından İstihkam Okulundan Teğmen rütbesini almıştır. Kara Harp Akademisinde Kurmay Subay olarak mezun olan Ümit Dündar 4. Zırhlı Tugay Komutanlığında Mekanize Piyade Bölük Komutanlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü yapmıştır.

ArdındanKara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Planlama Dairesi’nde Plan ve Program Subaylığı, 41. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Piyade Tabur Komutanlığı, Londra Kara Ataşeliği, 3. Ordu Harekât Başkanlığı’nda Plan ve Harekât Şube Müdürlüğü ve 5. Hudut Alay Komutanlığı görevlerini devam ettirmiş 2001 senesinde Tuğgeneral rütbesini almıştır. Tuğgeneral olarak ise MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, MSB İnşaat Emlak ve NATO Enfrastrüktür Dairesi Başkanlığı ile 28. Barış Gücü Tugay Komutanlığı görevlerinni sürdürmüştür.

2005 senesinde Tümgeneral olarak Genelkurmay İstihkâm Daire Başkanlığı ile İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini sürdürmüş, 2009’da Korgeneral olarak 5. Kolordu Komutanlığı’na, 2011’de ise MSB Müsteşarlığı’na atanmıştır.

2013 yılında Orgeneral olarak 3. Ordu Komutanlığı’na, 2015 yılında 1. Ordu Komutanlığına, 2016 askeri darbe girişimi sonrası TSK Genelkurmay Başkan Vekilliği ve son olarak 28 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yüksek Askerî Şûra kararı ile Genelkurmay II. Başkanı olarak göreve getirilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz