Uğur Kanbay

Uğur Kanbay hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kimdir? Kaç Yaşında? Eğitimi, çalışmaları, oyunculuk kariyeri ve tiyatro hayatı. Kısaca Biyografi bilgileri.

Uğur Kanbay 17 Şubat 1991’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 2009 yılında Yıldız Kenter önderliğinde Akademi Kenter’de eğitim gördü. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazandı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir.

Hem yazıp hem oynadığı “Eylül” oyunu ile hem Afife Ödülleri’nden hem de Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nden En Başarılı Genç Oyuncu ödülleri başta olmak üzere pek çok ödül kazanan Uğur Kanbay, aynı zamanda yerli metinler üretmeyi amaçlayan tiyatro grubu Sfrpztf’in kucularındandır. Kurucusu olduğu Tiyatro SFRPZTF’ in hem yazarı, hem yönetmeni hemde oyuncusudur.

Yazıp yönetip oynamanın çok büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyen Kanbay, yazarken kurduğu dünyaya çok inandığını ve dışarıdan müdahale edilmesini istemediği için bir yönetmenle çalışmadığını dile getirmiştir. Taş Mektep, Boşluk adlı sinema filmlerinde, Aşk ve Gurur, Elde Var Hayat dizilerinde de yer aldı.

Tiyatro Ödülleri

Eylül / Afife Tiyatro Ödülleri (2019) – “Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı”
Eylül / Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri (2019) – “Üstün Akmen Genç Oyuncu Ödülü”
Eylül / Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri (2019) – “Yılın Umut Veren Erkek Oyuncusu”

Tiyatro Oyunları

Anne Yoksa Evde Kimse Yoktur (oyuncu – yönetmen – yazar)
Eylül (oyuncu – yönetmen – yazar)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz