Uğur Batı

Prof. Dr. Uğur Batı, Akademisyen, Yazar

Aralarında çok satanlar da olan 19 kitabın yazarıdır. Aynı zamanda her biri 5 yılı aşkın olmak üzere düzenli olarak dünyanın önde gelen dergilerinden Harvard Business Review Türkiye, Bloomberg Businessweek Türkiye, BrandMap, Grafik Tasarım ve Milliyet.com.tr gibi yayınlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.

Eğitim hayatı, çalışmaları:

Boğaziçi Üniversitesinde lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde yaptığı 3 yüksek lisansın ardından Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri anabilim dalında tamamlayan tezini Prof.Dr. Uğur Batı, göstergebilim, retorik ve dilbilim üzerinden ikna edici iletişim konularında çalıştı. Yeditepe Üniversitesinde İngilizce İşletme Yönetiminde yaptığı yüksek lisansında çift anadal yaptı. Genel MBA derecesini alırken örgütsel davranış, pazarlama yönetimi derecesini alırken grup dinamikleri içinde karar alma, motivasyon ve birliktelik kültürünü çalıştı.

Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Anabilim dalında iletişim bilimleri doktorası yapan Prof.Dr. Uğur Batı, marka topluluklarında grup davranışı, sadakat, grup hiyerarşisi, birliktelik dinamikleri gibi konuları davranış bilimi, göstergebilim ve etnografi üzerinden çalıştı. Batı, İstanbul Üniversitesi’nin açtığı 1,5 yıllık pedagojik formasyon programını da tamamlamıştır.

Daha sonra ABD’de Harvard Üniversitesinde öğrenme, liderlik gibi dersler alan Prof.Dr. Batı, Harvard Üniversitesi “Ancient Masterpieces of World Literature” programını tamamlayıp, üniversitenin hikaye anlatıcılığı ve yazarlık diplomasını almıştır.

Prof.Dr. Uğur Batı akademisyen olarak 2 ayrı dönemde toplam 8 yıl Yeditepe Üniversitesinde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, yardımcı doçent ve doçent olarak görev yapmıştır. Profesörlüğünü 2017 yılında Okan Üniversitesinde görev yaparken almıştır. Değişim programları ve Erasmus programları ile de dersler vermiştir.

Uğur Batı kitapları;

Toplamda 19 kitabı bulunan Batı’nın kitapları 60 üzerinde üniversitede ders kitabı olarak okutulmaktadır. Kitapları Alfa, Everest Yayınları, Media Cat, Doğan Kitap, Destek Yayınları ve Kara Karga gibi Türkiye’nin en önde gelen yayınevlerinden çıkmıştır.

Kitaplarından bazıları şunlardır: Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Enneagram İle Kişilik Analizi, Kendine İyi Bak, Dijital Oyunlar, Tüketici Davranışları, Marka Tasarımı ve İletişimi Uygulamaları (Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Tek Yazarlı Ders Kitabı), Markethink ya da Farkethink Ben Bilmem Beynim Bilir, Sinaps, Kusursuz Kararlar Vermek. Prof.Dr. Batı’nın kurgu alanındaki kitapları şunlardır: Azraa-eel Menkıbeleri adlı romanı, Aşkın Karanlık Yüzü, Karanlık Yılbaşı Hikâyeleri ve Anadolu Korku Öyküleri III.

Ulusal ve uluslarası dergilerde bilimsel yüz kadar makalesi olan Batı’nın SSCI, AH&CI ve alan endeksli pek çok makalesi bulunmaktadır.
Dünyada akademide çok yaygın olduğu üzere tüketici karar bilimi, ikna süreçleri, davramış bilimleri ve nöropazarlama alanında disiplinlerarası çalışmalar yapan Prof.Dr. Uğur Batı, Batı bu konularda Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyenler arasındadır.

Prof.Dr. Batı aynı zamanda dünyanın ilk nöropolitik kitabını kaleme almıştır. Oy verme davranışları üzerinden 25 milyon satır EEG verisi, GSR verisi ve FACS verisi çalışan Batı’nın kitabı New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelere konu olmuştur. Bu kitap mevcutta uluslaraarası bir yayınevi tarafından yazyına hazırlanmaktadır. Disiplinlerarası Beyin Araştırmaları Derneği yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Prof. Dr. Batı, 3.Nörobilim kongresi düzenleyicisi ve kongre başkanlığı da yapmıştır.

Daha öğrencilik sürecinde başladığı reklamcılık profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllar yürütmüştür. Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Gode İstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka, kurumsal iletişim tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Süreçte Shell, Telsim, Dalgakıran Kompresör, Lauren ve daha pek çok ulusal ve uluslararası markanın danışmanlığını da yapan Batı, kariyerinde farklı Avrupa Birliği Projelerini yürütmüş, ayrıca Dünya Bankası projelerinde yönetici olarak görev almıştır.

Borsa İstanbul markasını adından başlayarak fikir ve uygulama lideri olarak çalışan, uluslararası ortaklıklar, farklı piyasalar, uluslararası marka yönetimi konusunda görevler yapan, Borsa İstanbul’u reklam eşdeğeri, medyada temsli konularında 3 yıl üst üste lider yapan Batı, kurum bünyesindeki Sürdürülebilirlik Endeksi, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Özel Pazar gibi birimlerin kurulmasında da rol almıştır.

Uluslararası pek çok üniversite ve konferansa eğitimci ve keynote speaker olarak katılmış, Haberglbal’de yayınlanan 20 bölümlük “Uğur Batı ile Aklın Sınırları” belgeselini hazırlamış, yazarlığını, anlatıcılığını ve yaratıcı yönetmenliğini yapmıştır. Prof.Dr. Batı yıllar içerisinde CNN Türk, Star TV, Habertürk TV, Bloomberg TV, NTV, TV 8, Haberglobal, Kanal D ve pek çok diğer televizyonda programlara katılımcı olarak yer almıştır.

Sanat alanında çalışmaları olan ve ressam olarak Kenan Işık ile birlikte kişisel sergileri olan Uğur Batı, ressam Devrim Erbil’in sergi küratörü olarak da görev yapmış ve ressam hakkında “Seyrüsefer” ve “O Meftunu Olduğunuz Mavi” isimli kurgu kitaplar da yazmıştır. Bir diğer önemli ressam Yalçın Gökçebağ ile de çeşitli çalışmalar yapan Uğur Batı’nın karma sergilerde de eserleri sergilenmiştir.
ugur bati1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz