Turgay Demir

Turgay Demir hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Aslen nereli? kaç yaşında? kariyeri, mesleki hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

24 Ağustos 1964 Edirne doğumlu olan Turgay Demir’in soy kütüğü, Karaman (Konya)- Kayılar Debre (Üsküp) şeklindedir.

Sefaköy Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Demir, 1985 yılında Türk Haberler Ajansı İstihbarat Servisi’nde staja başladı. Ajans müdürü Tanju Cılızoğlu’nun, “Senin saçların çok uzun belgeni imzalıyorum stajını yaptın kabul ediyorum” demesi üzerine gazetecilik yaşamı başlamadan bitme noktasına gelen Turgay Demir, Bilal Meşe’nin devreye girmesiyle THA Spor Servisi’nde çalışmaya başladı.

Tanju Cılızoğlu’nun bu tavrının sebebi ise “Perşembe pazarı yıkılıyor ve Dalan bu konuda haklı, gidip bu minval üzerine haber yapın” talimatına uymayan Turgay Demir’in, göreve gittiği sekiz arkadaşı Dalan’ı alkışlayan haberler yaparken, dükkanları yıkılan esnafla konuşmuş olmasıydı.

Turgay Demir mesleki hayatı;

1985 yılında önce Türkiye ardından Günaydın Gazetesi’ne geçen Turgay Demir bu dönemde, sayfa sekreterliği, muhabirlik ve editörlük yaptı.

1989 yılında Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Fotospor’un yönetici kadrosunda yer alan Demir, ardından Kara Kartal Dergisi, İlk Haber, Takvim, Taraftar, Fotomac gazetelerinde görev yapmış 2002 yılında ise PAS Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Daha sonra tekrar Fotomac Gazetesi’nde yazar olarak çalışmaya başlayan Demir halen bu görevini sürdürmektedir.

Akademik eğitim almış bir gazeteci olarak mesleğinin her kademesinde görev yapmış, muhabir olarak medyaya adım attıktan sonra sayfa sekreterliği, editörlük, Sorumlu Müdürlük, Haber Müdürü Yardımcılığı, Haber Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Yönetmenliği yapmıştır.

Televizyon macerasına 1995 yılında Ahmet Çakar’la birlikte Flash TV’de program yaparak başlamıştır. Daha sonra Sabah Grubu bünyesindeki Kanal-1’de Gürcan Bilgiç ve Halil Özer’le haftalık programlar yapmış 2011 yılından itibaren ise aynı gruptaki A Haber ve A Spor’da yorumculuk yapmaktadır.

2003 yılından beri yazar-yorumcu olarak görev yapmakta olan Demir bugüne kadar, Üniversiteler başta çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından dokuz kez Yılın Spor Yazarı seçilmiştir.

1995 yılında, Kara Kartal Dergisi’nde yayınlanan “Böyle dünyaya böyle Kupa” başlıklı yazısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yarışmasına katılan Demir finale kalan eserinin “Keşke siyasi bir gazetede yayınlanmış olsaydı..” mazeretiyle elenmesinden sonra bir daha bu tür yarışmalara katılmama kararı almış ve bu kararını halen uygulamaktadır.

Sonay Demir’le evli olan Turgay Demir’in Hira ve Ata adında iki çocuğu bulunmaktadır. Kızı TJK Tv’de yönetmen olarak görev yapmakta, spor yazarı ve Erkan Başkan ile evlidir. Aras isminde bir de torunu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz