Tunç Soyer

Tunç Soyer aslen nereli? kimdir? eğitimi ve siyasi hayatı. Kısaca hakkında merak edilen biyografi bilgileri.

1959 yılında Ankara’da dünyaya gelen Tunç Soyer, çocukluk yıllarından itibaren yaşantısını İzmir’de sürdürmüştür. Bornova Anadolu Lisesini bitirmiştir. Ardından, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden iyi derece ile mezun olmuş, biri İsviçre Webster Kolej’de Uluslararası İlişkiler, diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi Avrupa Birliği alanları olmak üzere 2 yüksek lisans yapmıştır.

Üniversite döneminde Ankara Sanat Tiyatrosu bünyesinde oyuncu ve yönetmen asistanlığı, ayrıca Türk Haberler Ajansı’nda muhabir olarak görev yapmıştır.


Aynı seneler içerisinde, İngela Bendt ve James Downing’in mülteci kamplarında Filistin’li kadınların dramını anlatan “Geri Döneceğiz” isimli kitabını Türkçe’ye çevirmiştir.

Eğitim hayatının ardından, turiz sektöründe çalışmış, 5 sene sektörün önde gelen tesislerinde Genel Müdür olarak çalışmıştır. 1991 senesinde ise şirketi ile birlikte Seferihisar’da bir tatil köyü kurmuş ve 9 sene yönetimini gerçekleştirmiştir.

7 sene Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyeliği, 3 sene de Başkanlık görevini üstlenmiştir.

Tunç Soyer Belediye Başkanlığı ve çalışmaları;

2003’te Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sunmuştur. Teklifin kabul edilmesinin ardından, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

2004 ve 2006 seneleri arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Tunç Soyer’e, 2006’da Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verilmiştir.

2009’da CHP Seferihisar Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, başkanlık görevinin ilk senesinde, Uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini ülkemize taşımış ve yayılmasını sağlayan isim olmuştur.

2013’te merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2. kez Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiştir. 2014 yılının Mayıs ayında ise Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilmiştir.

Tunç Soyer evlidir ve bu evliliğinden iki kızı vardır. Çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Bir çok haber sitesinde, 2018 yılında İzmir Belediye Başkanlığı için ismi geçmektedir.

2 Yorumlar

  1. Tunc soyer nereli oldugunu devamli neden sakliyor ve ankara dogumluyum diyor acsba kilicdaroglunun hemsehrisi oldugu ayrintisini sakliyor olsbilirmi saygilarimla.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz