Tuğba Hezer

0

Tuğba Hezer Öztürk 25. ve 26. Dönem HDP Van Milletvekili olarak Meclis’te bulunmuştur. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hakkında Detaylı Bilgiler:

Tuğba Hezer Kimdir?

Tuğba Hezer eğitimci, öğretmen ve eski bir milletvekili’dir. 25. vve 26. Dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili olarak mecliste bulunmuştur.

Babası Zürbe Hezer, annesi ise Ayşe Hezer’dir. Hatice Hezer isminde bir de ablası vardır.

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümü mezunudur. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü’nden de mezun olmuştur. Eğitim hayatının ardından bir süre özel sektörde çalışmıştır. Daha sonra pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

TBMM İçişleri Bakanlığı 2016 yılının Ekim ayından sonra Meclis çalışmalarını katılmayan Hezer için yakalama kararı bulunduğunu belirtmiştir. 2017 yılının Temmuz ayında ise devamsızlık kararı sonrası Öztürk’ün milletvekilliği düşürülmüştür. Tuğba Hezer Öztürk o döneminin en genç milletvekili olarak bilinmektedir.

Evli olan Hezer, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Tuğba Hezer Nereli?

Tuğba Hezer aslen Van Erciş’lidir. 4 Ekim 2989 tarihinde Van’ın Erciş İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

218 yılında Ankara’da 29 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını gerçekleştiren Abdulbaki Sömer’in taziyesine gitmiştir. Büyük tepki toplamış, ayrıca o dönem HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş‘ta tepki gösteren isimlerden olmuştur.

2022 yılında Süleymaniye’deki nokta operasyonda PKK’nın Yürütme Konseyi Üyesi olduğu belirtilen ablası Hatice Hezer öldürülmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz