Toron Karacaoğlu

0

Türk sinema dünyasının emektar isimlerinden usta sanatçı Toron Karacaoğlu hayatı, bilinmeyenleri, kaç yaşında ve neden öldüğü. Merak edilen tüm bilgiler.

20 Ağustos 1931 tarihinde Bursa Mudanya’da dünyaya gelen usta isim Toron Karacaoğlu ilköğretim, Orta ve Lise eğitimini aslen doğup büyüdüğü Mudanya’da tamamlamıştır.

Ardından Tiyatro hayatını sürdürmek için 1949 senesinde Ankara’ya ve sonrasında İstanbul’a yerleşmiştir.

Ortaokul’da sanat güneşi Zeki Müren ile birlikte aynı okulda eğitim görmüştür.

İstanbul’a taşındıktan sonra Beşiktaş ve Sarıyer Büyükdere Halkevi’nde kurslara katılmıştır. 1954 senesinde Şehir Tiyatroları sınavını kazanmış ve tiyatro hayatına adım atmıştır.

Türk Sinema dünyasına ise dublaj sanatçısı olarak giriş yapan Toron Karacaoğlu geçmişten günümüze bir çok tiyatro, dizi ve sinema’da da oyuncu olarak yer almıştır.

Müjdat Gezen’de Diksiyon ve Makyaj dersleri vermiştir. 1958 yılında evlenmiş, bu evliliğinden bir sene sonra 1959 yılında Ata Tamer isminde bir oğlu olmuştur. 1981 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra Almanya Berlin’de Alman Kültür Senatosunda tiyatro eğitmenliği yapmıştır. 1985 yılında tekrar Türkiye’ye dönmüş ve Tiyatro Kedi ve Tiyatrokare gibi özel kuruluşlarda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1989’da tekrar Şehir Tiyatrolarına katılmış 1995 yılında ise yaş haddinden ikinci kez emekli olmuştur.

Hangi ünlü oyuncuların seslendirmelerini gerçekleştirmiştir?

Özellikle sesi sinema severler tarafından Kara Murat ve Malkoçoğlu sinema filmlerinde Cüneyt Arkın’ı seslendirerek hatırlanmaktadır. Cüneyt Arkın dışında, Orhan Gencebay, Cenk Er, Tarık Akan, Fikret Hakan, Kerem Güney, Kayhan Yıldızoğlu, İzzet Günay, Bülent Kayabaş, Tanju Gürsu, Aytaç Arman, Yusuf Sezgin, Kadir İnanır, Ahmet Mekin ve Reha Yurdakul gibi bir çok ünlü ismin seslendirmesini gerçekleştirmiştir.

Toron Karacaoğlu kaç yaşında ve neden öldü?

Usta sanatçı 2018 yılında 87 yaşında iken tatil için bulunduğu Balıkesir, Ayvalık, Altınoluk’ta hayata gözlerini yummuştur. tatilini geçirdiği Ayvalık’ın Altınoluk beldesinde yaşamını yitirdi. Vefat haberini Onur Akay resmi sosyal medya hesabından duyurmuştur.

Oğlu Ata Tamer Karacaoğlu annesi Nurten Hanım ve babası Toron Karacaoğlu’nun İstanbul’da yaşadıklarını belirtmiştir. Sadece yaz aylarında kendisininde yaşadığı Altınoluk’ta yazlıklarında kaldıklarını açıklamıştır.

Vefatının ardından 24 Ağustos 2018 tarihinde Altınoluk’ta Cuma Namazı sonrası defnedileceği duyurulmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz