Tolunay Donat

Tolunay Donat hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Peki aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eğitimi, oynadığı sinema ve diziler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tolunay Donat henüz 4 yaşında iken Sihirli Pabuçlar Bale Okulu’na başlamıştır. Babası psikolog, annesi ise avukatlık yapmış, bir de abisi vardır. İstanbul doğumludur, ancak baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır. Özel Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ardından, İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra University of California Los Angeles’nda İngilizce Dil Eğitimine katıldı. Ayrıca Sihirli Pabuçlar Bale Dershanesi mezunudur.

Eğitim döneminde iken oyunculuk tutkusu başlamış, 6 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Batı Müziği Piano Bölümü’ne yarı zamanlı olarak girmiştir. Bale eğitiminde müzikallerde tiyatro eğitimi alan Tolunay Donat henüz 5 yaşında iken usta oyuncu Halit Akçatepe ile Muppet Show ile ilk tiyatro oyununu gerçekleştirmiştir.


Uzun yıllar halk oyunları, yurt dışında festivaller ve yarışmalarda yer almıştır. O dönemde şimdi eşi ile tanışmıştır. Amatör olarak edebiyat, profesyonel olarak ise tiyatro ile ilgilenmektedir. Diğer bir yandan yazmakta olduğu bir kitabın üzerinde çalışmalarını da sürdürmektedir.

Tolunay Donat Evli mi? eşi kim? çocukları;

Üniversite’nin 2. sınıfında iken evlenen ünlü oyuncunun bu evliliğinden bir oğlu ve iki kızı vardır. Eşi iş adamı Fevzi Donat’tır.

Ünlü isim 2012 yılında tam 5 sezon Seksenler isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Yeni dönemde tekrar yayınlanacak olan Seksen dizisinde yer almakta ve Nurten karakterini canlandırmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz