Timur Savcı

Film yapımcısı, prodüktör Timur Savcı Adana Erkek Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim almıştır. Üniversite döneminde teyzesinin yanında kalmış aynı zamanda cafe ve restaurant gibi mekanlarda çalışmış harçlığını çıkarmıştır.

Bu dönemde bir dj ile tanışan Timur Savcı çalıştığı yerden ayrılmış ve Dj’lik yapmaya başlamıştır. Kuzeni sanat yönetmeni olarak çalışmakta idi, 1995’de kuzeninin çekimlerine gitmiş ve burada iş teklifi almış ardından reklam film çekimlerinin yapım asistanlığını üstlenmiştir.

Ardından 1998’de Bahar isimli bir diziden teklif gelmiş ve prodüksiyon amiri olarak görev almaya başlamıştır. Bu arada Hukuk Fakültesindeki eğitiminide yarıda bırakan Timur Savcı kısa süre sonra bir arkadaşıyla reklam prodüksiyon şirketi kurmuş ve bir yıl sonra hem işyerlerine hırsız girmesi hemde ekonomik kriz nedeni ile şirketi kapatmak zorunda kalmıştır.

2002’de Asmalı Konak dizisinin yapım koordinatörlüğünü üstlenmiş ve bu dizi ile televizyon dünyasında ismini duyurmayı başarmıştır.

2006 yılında ise TIMS Productions yapım şirketini kuran Timur Savcı’nın yapımını üstlendiği ilk sinema filmi ise İlk Aşk olmuştur. 2017 yılında ise oyuncu Burak Sağyaşar ile birlikte TIMS&B Productions Şirketini kurmuştur.

Kavak Yelleri, Melekler Korusun, Çakıl Taşları, Es Es, Senden Başka, Küçük Sırlar, Mükemmel Çift, Derdest, Mazi Kalbimde Yaradır, Sağır Oda, Senden Başka, Aşk Tutulması, Acı Aşk, Bir Bulut Olsam, Keloğlan Kara Prense Karşı, Mustafa Hakkında Herşey, Re, Aşk Geliyorum Demez, Kolej Günlüğü, Muhteşem Yüzyıl, Mutlu Aile Defteri, Annem Uyurken, Suskunlar ve Feyruz, yapımını üstlendiği dizi ve sinema filmleridir.

Aslen Adana’lı olan yapımcı Timur Savcı evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır. Günümüzde eşi Banu Savcı ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz