Tezer Özlü

Tezer Özlü kimdir? eserleri, yaşamı, kaç yaşında ve neden öldü? eğitimi, yazarlık hayatı ve kısaca biyografisi.

1943 yılının Eylül ayında dünyaya gelen Tezer Özlü aslen Kütahya Simav doğumludur. 1935 doğumlu kendisi gibi yazar olan Demir Özlü abisidir. Yazar çevirmen Sezer Duru ise ablasıdır. Üç kardeşin en küçüğüdür.

Tezer Özlü kısaca hayatı;

Çocukluk yılları anne ve babasının öğretmenlik görevi nedeni ile bulunduğu Simav, Gerede ve Ödemiş’te geçmiştir. 10 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Avusturya Kız Lisesi’ne gitmiş ancak mezun olmamıştır. 1961 yılında yurt dışına çıkmış, ardından 1962 ve 1963 arasında otostop çekerek tüm Avrupa’yı gezmiştir.

Paris’te bulunduğu dönemde tiyatrocu ve yazar Güner Sümer ile tanışmıştır. 1964 yılında ise Sümer ile evlenmiştir. Evliliğin ardından Ankara’ya yerleşmiş, eşinin AST’ta çalıştığı dönemde Tezer Özlü’de Almanca çevirmenlik yapmıştır. Eşinin yönettiği Brendan Behan’ın Gizli Ordu oyununda oynamıştır. Daha sonra eşi ile ayrılmış tekrar İstanbul’a yerleşmiştir.

O dönemde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu bir çok hastanenin psikiyatri kliniğinde kalmıştır. O süreçte çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı bu dönemleri Çocukluğun Soğuk Geceleri kitabına aktarmıştır.

1968 yılında yönetmen Erden Kıral ile evlenen Tezer Özlü’nün bu evliliğinden 1973 doğumlu Deniz isminde bir kızı vardır. Bir burs ile 1981’de Almanya Berlin’e gitmiş o dönemde ikinci eşindende ayrılmıştır. Almanya’da bir süre radyo programcılığı yapmıştır. Ardından İsviçre asıllı sanatçı Hans Peter Marti ile tanışmış 1984 yılında evlenmiştir.

Eserleri, kitapları;
1978 senesinde Eski Bahçe isimli ilk kitabını okur severler ile buluşturmuştur. Kitabı 1963 yılından itibaren dergilerde yayınlanmış olan öykülerinden oluşmuştur.

1980 yılında ise ilk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri’ni kaleme almıştır. Bu kitabında bir insanın çocukluk yıllarından itibaren fiziksel, inceltilmiş, baskıcı, yaşamasına veya yaşamak istediği hayatın farklılık ve uyumsuzluğunu son derece dikkatli bir şekilde kaleme almıştır.

1983 yılında ise Bir İntiharın İzinde (Auf den Spuren eines Selbstmords) isimli ikinci kitabını yazmıştır. Bu kitabı ise yaşamın anlamını arayan ve kendisinin büyük bir hayranlık duyduğu Kafka, Pavese ve Svevo adlı yazarların izini sürerek oluşturmuştur. Kitap aynı sene Marburg Yazın Ödülü’nü kazanmıştır. 1984 yılında ise Türkçe olarak Yaşamın Ucuna Yolculuk ismi ile tekrar yayınlanmıştır.


Tezer Özlü vefat ettikten sonra ilk öykü kitabı ve sonrasında yazmış olduğu öyküler ile birlikte Eski Bahçe – Eski Sevgi ismi ile basılmıştır. Tezer Özlü’nün yapıtları, eserleri 19778 Eski bahçe Öykü, 1980 Çocukluğun Soğuk Geceleri Roman, Bir İntiharın İzinde Roman, Yaşamın Ucuna Yolculuk Roman, Eski Bahçe – Eski Sevgi Öykü ve 2000 Zaman Dışı Yaşam Senaryo.

Tezer Özlü, eski eşi Erden Kıral’ın Yol filminde, Yelda Reynaud tarafından canlandırılmıştır.

Tezer Özlü kaç yaşında, neden ve nerede öldü? Mezarlığı nerede?

Edebiyat dünyasının çok erken yaşlarda yitirdiği özgün kalemlerden olan Tezer Özlü 18 Şubat 1986 tarihinde henüz 43 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. İsviçre Zürih’te yaşadığı dönemde Göğüs Kanseri nedeli ile ölen Tezer Özlü’nün cenazesi daha sonra İstanbul Aşiyan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz