Tevfik Özlü

Tevfik Özlü Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, çalışmaları, kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

Prof.Dr. Tevfik Özlü 1963 yılında Aydın’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamlayan Özlü, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimi almıştır.

Uzmanlık sonrası Elazığ Devlet Hastanesinde zorunlu hizmetini tamamlamış ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana bilim Dalında yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başlamıştır. 1 yıl sonra Göğüs Hastalıkları Ana bilim Dalını ve 2011’de bu Ana bilim Dalına bağlı Yoğun Bakım Bilim Dalını kurmuştur. Kurulduğundan bugüne söz konusu Ana bilim ve Bilim Dalının Başkanlığını yürütüyor.

Tevfik Özlü üye olduğu kuruluşlar;

Fakültesinde Mezuniyet Sonrası Eğitim Komisyonu Üyeliği, Lisans Eğitimi Komisyonu Üyeliği, Dönem IV Koordinatörlüğü, Ders Kurulu Başkanlığı, eğitimden sorumlu Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Farabi Hastanesi Yürütme Kurulu Üyeliği gibi görevler de üstlenmiştir. 2008-2015 yılları arasında Üniversitesinin uygulama ve araştırma merkezi olan Farabi Hastanesinin Başhekimliğini yürütürken aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (HAHUM) kurucusu ve halen Müdürlüğünü yürütmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı tıbbi dergilerde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi mevcut olan Özlü Akademik ve popüler düzeyde yayınlanmış çok sayıda kitabın da yazarıdır. Bir o kadar mesleki kitaba yazar/Editör olarak da katkıda bulunmuştur. Bölgesel olarak yayınlanan gazetelerde sağlık çalışanlarına dönük ulusal bir tıp gazetesinde sağlıkla ilgili bir web sitesinde ve ulusal Sabah Gazetesinde köşe yazıları yazdı. Ulusal ve uluslararası bilimsel/mesleki dergilerde danışmanlık, editörlük de yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB), Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü (TÜHKE) Bilim Kurulu Üyesi.

Göğüs Hastalıkları Hekimlerinin ulusal uzmanlık dernekleri olan Türkiye Solunum Araştırmaları derneği (TÜSAD) ve Türk Toraks Derneği (TTD) içerisinde çeşitli faaliyetlerde de bulunmuştur. 2012-2016 yılları arasında Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi ve Yoğun Bakım hekimlerinin uzmanlık derneği olan Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin (ASYOD) kurucu ve ilk dönem genel başkanlığını yürütmüş ve halen bu derneğin yönetim kurulu üyesidir. Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu (TGHYK) Akreditasyon Kurulu Üyeliği yaptı ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma Sistemi (TUKMOS) Göğüs Hastalıkları Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneğinin (HAKSAY) Kurucu Üyesi olup, halen başkanlığını yürütüyor.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz