Teoman Duralı

Teoman Duralı, akademik dünyanın tanınan ve sayılı felsefecileri arasındadır. Hakkında ise genellikle aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, medeni hali gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Teoman Duralı Hayatı ve Kariyeri

Profesör Teoman Duralı, 7 Şubat 1947 tarihinde Zonguldak’ta dünyaya geldi. İsmi tam olarak Teoman Şaban Duralı’dır. Eğitim hayatına Zonguldak’ta başlamış ve İlköğretim eğitimini Başkent Ankara’da tamamlamıştır. Ortaöğrenimine ise Ankara TED Koleji’nde devam etti. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 1975 yılında yine İstanbul Üniversitesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1977 yılında “Biyoloji Felsefesine Dair” teziyle felsefe doktoru oldu. 1978 yılında NATO bursuyla Paris’te biyo-teknoloji seminerlerine katıldı. 1982 yılında Yardımcı Doçent, aynı sene biyoloji felsefesi üzerine verdiği tezle doçent, 1988 yılında Profesör oldu.

1992-93 yıllarında Kuala Lumpur / Malezya’da, 1994 ve 2003 yıllarında Viyana Üniversitesi Bilim Felsefesi Bölümünde, 1995-97 ve 1999 yıllarında ISTAT (Kuala Lumpur)’da misafir öğretim üyesi olarak yer aldı.

Yurt dışında inceleme ve araştırma için değişik bölgelere birçok gezi yaptı. Yurt içinde ise İstanbul Üniversitesi’ndeki görevi haricinde birçok üniversitede çeşitli alanlarda dersler ve konferanslar verdi. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Ana bilim Dalı Başkanı oldu.

Türkçe, İngilizce ve çeviri makalelerini, Felsefe Arşivi, Yazı, Bilim Dergisi, Türk Kültürü, Forum, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, İlim ve Sanat, Felsefe Konuşmaları, Milli Kültür, Bilim-Felsefe-Tarih, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Yıllığı, Yeni Toplum, Turkish Daily News, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Bülteni, Dergâh, Diplomatik, Yeni Şafak, Zaman, İlâhiyat Fakültesi Dergisi, NQP Türkiye, Gerçek Hayat, İstanbul’daki Anadolu, Eğitimbilim, Altınoluk, Umran, Kutadgubilig dergi, gazete ve yıllıklarında yayımladı. 2000 yılında Çağdaş Küresel Medeniyet adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülünü aldı.

Teoman Duralı futbolu çok sevdiğini ve hayatta militanca duygularla bağlandığı tek şeyin Galatasaray olduğunu söyler. Babasının anne tarafı Çerkes, baba tarafı Türkmen’dir. Annesi Alman, eşi Fransız asıllıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Eserleri

(1982) – Canlılar Sorununa Giriş / Biyoloji Felsefesiyle İlgili Çalışmalar
(1992) – Biyoloji Felsefesi / Canlı ve Kültür Sorunlarını Araştırma Alanı
(1995) – Aristoteles’te Bilim ve Canlılar Sorunu (1995)
(1996) – Yeniçağ Avrupa Medeniyetinden Çağdaş İngiliz-Yahudi Medeniyetine
(1996) – A New System of Philosophy-Science frol the Biological Standpoint
(1998) – Felsefe-Bilime Giriş
(2000) – Çağdaş Küresel Medeniyet / Anlamı-Gelişimi-Konumu
(2006) – Çağdaş Küresel Medeniyet
(2007) – Aristoteles’te Bilim ve Canlılar Sorunu
A New System of Philosophy-Science from the Biological Standpoint, SorunNedir, Sorun Çağının Anatomisi – Çağımızın Felsefece Teşrihi (Derleyen ve Yayına Hazırlayan: Mehmet Sabri Genç, 2009), Omurgasızlaştırılmış Türklük (2013).

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz