Temel Karamollaoğlu

Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Temel Karamollaoğlu Kimdir?

Temel Karamollaoğlu siyasetçi, mühendis ve Saadet Partisi Genel Başkanıdır. 7 Haziran 1941 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. 30 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşen Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi’nde Saadet Partisi genel başkanlığı görevine seçilmiştir.

1977 – 1980 ve 1996 – 2002 yılları arasında milletvekili olarak mecliste görev yapan Karamollaoğlu, 1989 ve 1995 yılları arasında Sivas’ta Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Siyaset kariyeri öncesinde, Devlet Planlama Teşkilatında tekstil sektör uzmanı olarak çalışmıştır.

2018 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olmuştur. Siyaset dünyasında, Bilge Başkan ve Temel Dede isimleri ile anılmaktadır.
Temel Karamollaoglu1

Temel Karamollaoğlu Nereli?

Temel Karamollaoğlu aslen Sivas Gürün nüfusuna kayıtlıdır. Gürün İlçesi Göbekören Köyündendir. Babası Üzeyir Karamollaoğlu, annesi ise Münire Karamollaoğlu’dur. 7 kardeştir.

Babasının öğretmenlik yapması sebebi ile, İlköğretim ve ortaokul tahsilini farklı illerde tamamlamıştır.

1960’lı yıllarda burslu olarak İngiltere’ye gitmiş, İngiltere’de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tekstil teknoloji bölümünden mezun olmuştur. 1967 senesinde ise Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek Lisansını tamamladığı sene Türkiye’ye dönmüş ve Sümerbank’ta proje mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1967’de Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak çalışmıştır.

Vatani görevini tamamladıktan sonra, 2 sene özel sektörde çalışmıştır. 1975 senesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.

1980 askeri darbe sonrasında, 1987 referandumuna kadar aktif siyaset hayatından uzaklaşmış, 1980’lerde bir süre özel müşavirlik ve, bir tekstil firmasında idari görevlerde bulunmuştur. Referandumla beraber politika dünyasına geri dönüş yapmıştır.

1965 yılında Ayşe Yasemin Karamollaoğlu ile evlenen Karamollaoğlu’nun bu evliliğinden 5 evladı vardır.

Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından sonra, 4 Ekim 2021 tarihinde oy birliği ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı seçilmiştir.

Temel Karamollaoğlu Kaç Yaşında?

Temel Karamollaoğlu 80 yaşındadır. Resmi twitter hesabı kullanıcı ismi @t_karamollaoglu ‘nun günümüz itibariyle 951,2 B Takipçisi bulunuyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun instagram hesabı kullanıcı ismi ise @t_karamollaoglu ‘dur.

Siyaset Kariyeri, Partileri:

Partisi Millî Selamet Partisi – (1977 – 1980)
Refah Partisi (1987 – 1998)
Fazilet Partisi (1998 – 2001)
Saadet Partisi (2001 – günümüz)

3 Yorumlar

  1. Şu an zaatallerini CNN Turk te canli olarak izlemekteyim yapmis oldugu konusmalari ve yaptigi yorumlara %de 99.9 katuliyorum gercekten taktir EDIYORUM mutlaka BOYLE BIR ZAT’ IN T.B.M.MEZLISINDE OLMASI GEREKTIGINE INANIYORUM ALLAH YARDIMCISI OLSUN

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz