Tayfun Atay

Tayfun Atay hakkında merak edilen sorulara cevapları. Kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1962 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen Tayfun Atay, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümünde eğitim görmüştür. Ardından yine aynı üniversite bünyesinde Yüksek Lisans yapmıştır.

Daha sonra Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda (SOAS) yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim (Etnoloji) Bölümü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde ise öğretim üyesi olarak çalışmış ve dersler vermiştir.

Akademik ünvanlar;

1984-1996: Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü – Araştırma Görevlisi (1988-1994 arasında İngiltere’de lisansüstü eğitim) 1996-2001: Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü – Yardımcı Doçent
2001-2006: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü Etnoloji Anabilim Dalı – Doçent
2006-2012: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü Etnoloji Anabilim Dalı – Profesör
2007-2014: ODTÜ Sosyoloji Bölümü Ek Görevli Öğretim Üyesi – Profesör
2014’ten bu yana: OKAN Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı – Profesör

Prof. Dr. Tayfun Atay, 2003 ve 2004 yılları arasında Can Dündar ile birlikte Milliyet gazetesi bünyesinde haftalık Popüler Kültür ekini çıkarmış, 2006 senesinden itibaren BirGün, T24, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Tayfun Atay kitapları;

Batı’da Bir Nakşi Cemaati / Şeyh Nâzım Kıbrısî Örneği (İletişim/Berfin)
Din Hayattan Çıkar / Antropolojik Denemeler (İletişim)
Yaşasın Meşhuriyet Çağı / Popüler Kültürden Kitle Kültürüne Türkiye İzlenimleri (Epsilon)
Göl ve İnsan / Beyşehir Gölü Çevresinde Doğa-Kültür İlişkisi Üzerine Antropolojik Bir İnceleme (Kalan)
Türkler Kürtler Kıbrıslılar / İngiltere’de Türkçe Yaşamak (Dipnot)
Çin İşi Japon İşi / Cinsiyet ve Cinsellik Üzerine Antropolojik Değiniler (İletişim)
Parti Cemaat, Tarikat-AKP Türkiye’sinin Dinbaz-Politik Seyir Defteri (Can)
Görünüyorum O Halde Varım-‘Meşhuriyet Çağı’nda Kültür ve İnsan (Can) ve A Muslim Mystic Community in Britain / Meaning in the West and for the West (Britanya’da Müslüman Bir Mistik Cemaat / Batı’da ve Batı İçin Anlam, EHV).

Geçtiğimiz Eylül ayında Cumhuriyet gazetesinde yaşanan yönetim değişikliği sonrası gazeteden ayrılanlar arasında yer alan Atay, yazılarını, Eylül 2009’daki kuruluşunun ardından ilk yazarları arasında yer aldığı T24’te sürdürecek.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz