Tayfun Akalın

Tayfun Akalın hayata gözlerini yumdu. Hakkında ise merak edilen bir çok sorunun cevabı. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında ve neden öldü? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılında aslen Tekirdağ’da dünyaya gelmiştir. Levent Lisesi ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Özellikle ekran severler tarafından Hababam Sınıfı sinema filmi serileri ile tanınan Tayfun Akalın Turizm İşletme mezunudur. Mezun olduktan sonra, Ertem Eğilmez sayesinde sinema dünyasına adım atmıştır. Bir çok kaynakta babasının ünlü yönetmen Ertem Eğilmez ile arkadaş olduğu ardından yeteneğininde fark edilmesi ile sinemaya geçiş yapması istenilmiştir.

Tayfun Akalın oynadığı sinema filmleri;

İlk olarak 1975 yılında Bizim Aile isimli sinema filminde rol almıştır. Daha sonra Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde ve Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor sinema filmlerinde rol almıştır.


Yaşama veda edene kadar hababam sınıfında birlikte rol aldığı arkadaşları, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir, Bülent İğdiroğlu, Dilaver Gür ve Halit Akçatepe ile irtibatını koparmamış ve sürekli görüşmüşlerdir.

Bir kez evlenmiş ve bu evliliğinden iki evladı olmuştur. Uzun seneler sonra ise 2014 yılında Esra Erol’un evlendirme programına katılmış evlenmek istediğini dile getirmiştir. Programa daha sonra hayatta olan Hababam Sınıfı Öğrencileri davet edilmiş, hoş bir nostalji ekranlara yansımıştır.

Neden ve nasıl öldü?
Uzun süredir bir huzurevinde yaşadığı belirtilen Tayfun Akalın 2018 yılında huzurevinin merdivenlerinden inerken dengesini yitirmiş ve düşmüştür. Olayda kafasını merdivenlere çarpmış ve beyin kanaması geçirmiştir. Yaşanan üzücü olayın ardından Ümraniye Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış yoğun bakıma alınmıştır. Ancak usta oyuncu yoğun bakımda 60 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cenazesinin İstanbul Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na kaldırılacağı açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz