Tansu Çiller

24 Mayıs 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tansu Çiller Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanlığını 1993 – 1996 yılları arasında yapmıştır. Babası Muğla Milas doğumlu Hüseyin Necati Çiller annesi ise Rumeli Türklerinden Selanikli Muazzez Çiller’dir. Tansu Çiller baba tarafından aslen Muğla Milas’lıdır.

Robert Koleji ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve University of Connecticut Ekonomi Doktorası, Yale University Doktora, 1978 yılında ise Profesör ünvanı almıştır.

Eğitim hayatının ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü dahil bir çok üniversitede akademik kariyerini sürdürmüş, 1990 yılının Kasım ayında Doğru Yol Partisi ile siyaset hayatına atılmıştır.

Süleyman Demirel‘in Başbakanlık yaptığı dönemde Ekonomi’den sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştır. Ardından Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesi ile 1993 tarihinde DYP Genel Başkanı olmuş, aynı sene hükümeti kurmakla görevlendirilmiştir. 1996 ve 1997 tarihlerinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

1963 yılında Özer Uçuran Çiller ile evlenen Tansu Çiller’in, bu evliliğinden, Berk ve Mert isimlerinde iki evladı vardır.

İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir, ayrıca bugüne kadar Ekonomi alanında 9 eserin altına imzasını atmıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz