Sultan Kösen

Sultan Kösen hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Dünyanın yaşayan en uzun insanı ünvanına sahip olan Sultan Kösen Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. 1982 yılının Aralık ayında dünyaya gelmiştir, babası Aldulkadir Kösen, annesi ise Cemile Kösen’dir. Bir kız, üç erkek kardeşi vardır. Diğer kardeşlerinin boyları standart boy diyebileceğimiz oranlardadır.

Küçük yaşlarda hızla boyunun uzamaya başlaması kendisine sağlık problemleri oluşturmaya başlamış bu nedenle ortaöğretime gidememiştir. Ardından Derik Halk Eğitim Merkezi okuma yazma kurslarına gitmiş ve ortaokul diploması almıştır.

Boyunun yanı sıra dünyanın 28,5 cm ile en büyük ellerine ve 60 numara ayağı ile dünyanın en büyük ayakkabı giyen insan ünvanınında sahibidir. Amerikada görmüş olduğu tedavi ile 2012 yılında boyunun uzaması durdurulmuştur. 27 Ekim 2013 yılında Suriye doğumlu Merve Dibo ile evlenmiştir. Eşi Merve Dibo 1992 doğumlu ve 1.75 cm boyundadır.

Aslen Mardin Alibey Köy, Derik İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz