Sophia Lillis

Sophia Lillis çok genç yaşına rağmen rol aldığı bir çok başarılı proje ile dünya sineması üzerinde adından söz ettirmeyi başarmıştır. Hakkında ise hayranları tarafından genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? hangi sinema ve diziler de rol aldı? gibi bir çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2002 yılının Şubat ayında Amerika, New York’da dünyaya gelmiştir. Boyu 1.53 cm, burcu ise kova’dır. Jake adında bir ikiz kardeşi ve Philip adında bir üvey erkek kardeşi vardır. Babasının ismi David Lillis, annesinin ise Juliana Mellevold. Üvey babası Christopher Mellevold ise fotoğrafçı ve film yapımcısı’dır.

2013 yılında rol aldığı The Lipstick Stain isimli kısa film ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Özellikle sinema severler tarafından 2017 yılında rol aldığı korku filmi It’de Beverly Marsh rolü ile tanınmıştır. 2019 yılında ise Nancy Drew ve the Hidden Staircase’de başrolü üstlenmiştir. 2020 yılında ise Netflix orijinal dizisi olan I Am Not Okay With This’de Syd karakteri ile başrol oynamıştır.

Ayrıca 2020 peri masalı Gretel ve Hansel’de Gretel rolünü üstlenmiştir.

Sophia Lillis hakkında kısa bilgiler;

Doğum yeri; Crown Heights, Brooklyn, New York City, Amerika Birleşik Devletleri. Etnik kökeni: İrlanda, Polonya, İsviçre-Alman Din inancı: Hıristiyanlık

Henüz 7 yaşında iken oyunculuk dünyasına giriş yapan güzel oyuncu, üvey babası tarafından Manhattan’daki Lee Strasberg Tiyatro ve Film Enstitüsü’nde oyunculuk kursuna kayıt ettirilmiştir.

Oynadığı sinema ve diziler;

2014 – Bir Yaz Gecesi Rüyası (Rude Elemental)
2016 – 37 Debbie Bernstein
2017 – It (Beverly Marsh)
2019 – Nancy Drew ve Gizli Merdiven (Nancy Drew)
2019 – İkinci Bölüm (Genç Beverly Marsh)
2020 – Frank Amca (Beth Bledsoe)
2020 – Gretel & Hansel (Gretel)
2020 – I Am Not Okay With This (Syd)

Ödülleri, adaylıkları;

Sophia Lillis bugüne kadar bir çok ödül için aday gösterilmiştir. Toplam 13 kez aday gösterildiği ödül törenlerinde iki kez ödül almıştır. Acaademy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2018’de Beverly Marsh rolü ile En İyi Performans kategorisinde ödüle aday gösterilmiştir.

Faro Adası Film Festivali 2018’de, It filmindeki rolü ile Uluslararası Film Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Fright Meter Awards 2017’de It filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ödüle aday gösterilmiş, 2019’da, It Chapter Two kadrosunun diğer üyeleri ile birlikte Best Ensemble Cast ödülünü kazanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz