Sonia Cihangir

Sonia Cihangir hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimya Mühendisliği eğitimi alan Sonia Cihangir, Polimer Ürünleri Mühendisliği dalında yüksek lisans mezunudur.

İlerleyen süreçte dini konular ilgisini çekmeye başlamış ve dini eğitim almaya karar vermiştir. İran’da Cameatul Mustafa al-Alemiye Uluslararası Üniversitesinde Temel İslami Bilgiler Fakültesinde okudu. Ardından Kur’an İlimleri ve Hadis Fakültesinden Kur’an İlimleri ve Hadis alanından ilmi araştırmacı olarak mezun olmuştur.

Kur’an İlimleri ve Tefsir ana dalında tahsil almaya devam etmiş ve Kur’an İlimleri ve Tefsir ana bilim dalı doktoru olmuştur.

Cameatul Mustafa al Alemiye kısa süreli yüksek eğitim enstitüsünde İslam Temel Bilgileri, Akait, Kur’an İlimleri, Tefsir, ‘İslam’da Kadın Meseleleri’ vs. ders vermiştir. Günümüzde bağımsız olarak araştırmacı yazar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’nin ilk kadın mealinin müfessiri’dir, evli ve dört çocuk annesidir.


Sonia Cihangir Kitapları,

Din Kadın Adalet & Kur’an Ne Diyor İnsan Ne Anlıyor?
Kadın & Hurafeler ve Gerçekler
Özgür Dinin Esiri: Kadın
Sonsuz Rahmet Kur’a-ı Kerim Meali
Kur’andaki Namaz

Maalesef tüm araştırmalarımıza rağmen henüz aslen nereli olduğu, doğum yeri, doğum tarihi ve kaç yaşında olduğu gibi bilgilerine ulaşılamamıştır.

1 Yorum

  1. müfessir ne demek. TEFSİR yazan demek. Bu arkadaş MEAL yazmış. İlk kadın müfessir demek yanlış. İlahiyat mezunu müfessir olma yetkisine sahip değildir. Doktora yapmak, Prof. olmak yetmez otorite olmuş, okul olmuş müfessirleri kaynak göstermeli.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz