Songül Ülkü

0

Songül Ülkü ekran severler tarafından Perihan Abla dizisi ile hatırlanmaktadır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? kısaca hayatı, oyunculuk kariyeri ve biyografisi.

1963 yılında aslen Muğla’da dünyaya gelmiştir. Muğla Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında eğitim almıştır. Ayrıca İstanbul Kadıköy tiyatro bünyesinde yer almıştır.

Geçmişten günümüze bir çok sinema ve dizide rol almıştır. Yaşantısını Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde sürdürmektedir. Uzun süredir televizyon ekranlarından uzak sakin bir hayat devam ettiren ünlü oyuncu’nun maalesef boyu ve kilosu gibi bilgilerine ulaşılamamıştır.

Oyunculuk kariyerinin ardından bir süre şarkıcılık yapmıştır. Muğla Köyceğiz’e yerleştikten sonra ise Köyceğiz’de A sınıf bir restaurant açmış ancak kısa süre sonra kapatmıştır.

Songül Ülkü oynadığı diziler ve sinema filmleri;

Akrep Burcu (Çiğdem), Aygır Fatma, Beyaz Bisiklet (Gözde), Sıcak Tatlı Yaz (Filiz), Umut Sokağı (Bülent’in eşi), Anayurt Oteli (Öğretmen), Hacer Ana ve Oğulları, Küçük Mutluluklar, On Kadın (Kuma), Yasemin (Çikolata), Bir Beyin Oğlu (Bekir’in Karısı), Bir Aşk Yeter ve Neredesin Firuze (Alev) isimli sinema filmlerinde rol almıştır. Ayrıca 1986 yılında Perihan Abla (Sevil Çokbilir), 1990 yılında Yalancı Şafak ve 2000 yılında Yüzümüzü Güldürenler adlı dizilerin oyuncu kadrosunda yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz