Şirin Ünal

Şirin Ünal hakkında merak edilen siyaset kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? Eğitimi, çalışmaları, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

11 Ağustos 1954 yılında Sinop İlimizin, Ayancık İlçesi’nde dünyaya gelen Şirin Ünal’ın annesinin ismi Cemile Hanım, babasının ise Hamdi Bey’dir.

Hava Harp Okulları’ndan mezun olan Şirin Ünal, Harp Akademileri Komutanlığı, Hava Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirmiştir. 1977 senesinde Jet Pilot’u olmuş, 1978 yılında ise Harbe Hazırlığı Eğitimlerini tamamlamıştır.

1992 senesinde Filo Komutanlığı, 1993 senesinde NATO Karargah Subayı AFSOUTH Napoli, 1996 senesinde 5. Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı, 1998 senesinde ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı Subay Şube Müdürlüğü görevlerinde yer almıştır.

2000 senesinde Tuğgeneral olan Şirin Ünal, 2004 senesinde ise Tümgeneral olmuştur.


Üstlendiği görevler;

Plan Harekat Daire Başkanlığı
4. Ana Jet Üs Komutanlığı
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı
1. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı
Genelkurmay Komutanlığı Kontrol Daire Başkanlığı.

Öğretmen Pilot ve test pilotluğu yapmış, 1992 senesinde Üstün Başarı Kıdemi, 2009 senesinde ise Kıt’a Komutanlığı Brövesi ile ödüllendirilmiştir.

Şirin Ünal siyaset Hayatı;

24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak mecliste çalışmalarını sürdürmüştür. Milli Savunma Komisyonu Başkanvekilliği; Plan ve Bütçe Komisyonu, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Orta düzeyde Fransızca, Çok iyi düzeyde ise İngilizce bilmektedir. Evlidir ve bu evliliğinden 3 evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz