Şirin Öten

Şirin Öten hangi sinema ve dizilerde rol aldı? Kaç yaşında? doğum tarihi, doğum yeri, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılının Haziran ayında İstanbul’da doğan başarılı isim yengeç burcudur. Aslen Tekirdağ Şarköy İlçesi Güzelköy’lüdür. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü bitirmiş, Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama Liderliği – Eğitmenliği Programına katılmış, Yaratıcı Drama eğitimi ve 2 sene Yönetim Kurulu’nda görev üstlenmiştir.

Şirin Öten kısaca kariyeri;

1990 ve 2001 seneleri arasında İstanbul Sarıyer Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Çocuk ve Yetişkin Tiyatro birimlerinde yer alarak tiyatro dünyasına giriş yapmıştır. Geçmi
rinde görev almasıyla başladı. Geçmişten günümüze bir çok oyunda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak yer almıştır. Anke Gerber’den pantomim, Manfred Wekwerth’den Epik Tiyatro, Katharina Weithaler’dan ise Fiziksel Aksiyon atölyeleri almıştır.

Şirin Öten Katharina Weithaler tarafından kurulmuş olan, Tiyatro Hara adlı ekipte 4 (Back To The Roots) adlı uluslararası projede oyuncu olarak yer almış, Tiyatral Dergisi ve Tiyatro Gazetesi gibi tiyatro yayınlarında editörlük yapmıştır. Günümüze kadar Sahne, Oyun, Mimesis ve Dramatik gibi dergilerde yazları yayımlanan ünlü isim diğer yandan çeşitli sinema ve dizilerde rol almıştır.

2011 senesinde Erdal Baran Şahin ile beraber, Tiyatrofobi’yi kuran Şirin Öten, Almanya’da NIG Avrupa Birliği sorunları temalı bir festivalde yönetmen olarak görev yapmış, Yeni Metin Yeni Tiyatro festivalinde Nifas isimli bir oyunu sahnelemiş, Saklı Bahçede Aşk, Çakma Hayat filmlerinde senarist olarak çalışmıştır. Özel sektörde metin yazarlığı, çeşitli sanat kurumlarında yazarlık atölyeleri vermiştir.

Oynadığı sinema ve diziler;

Ayrılsak da Beraberiz
Patron Kim
Yabancı Damat
Parmak İzi
Ihlamurlar Altında
Beşik Kertmesi
Polis
Yarım Elma
Saklı Bahçede Aşk
Bir Zamanlar Çukurova (Naciye)
Söz (Esma Altıparmak – Aytaç Şaşmaz – Feyzullah’ın annesi)

Günümüz itibariyle kariyerine senarist, oyun yazarı ve oyuncu olarak devam eden Şirin Öten ‘in henüz boyu, kilosu ve aslen nereli olduğu bilgilerine ulaşılamamıştır. Çalışmalarını
Serap Hatipoğlu Talent Management ajansına bağlı olarak devam ettirmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz