Sidar Şahin

Sidar Şahin girişimcilik ve oyun dünyasının başarılı ve tanınmış isimlerindendir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sidar Şahin, Hayatı ve Kariyeri

Sidar Şahin, 1980 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a taşındı.

Ünlü oyun şirketi Peak Games’in kurucusu olan Şahin, daha önce pek çok girişimde bulundu. Bunlardan ilki, 2003 yılında kurduğu mobil oyun şirketi Funpac’ti. Şirket bugün Mynet bünyesinde faaliyetine devam etmektedir. Önceki yıllarda yayınlanan haberlerde Mynet’in Funpac stüdyolarına 5 milyon dolar yatırdığı yer aldı.

Şahin, 2005 yılında Funpac’teki görevinden ayırılarak izlesene.com adlı video sitesini kurdu. Hızla Türkiye’nin en çok izlenen sitelerinden biri olan site, Nokta İnternet Teknolojileri’ne satıldı. Kurduğu bir diğer oyun şirketi olan Gamegarden da Doğan Holding’e satıldı.

2010’da trendyol.com sitesinin de kurucuları arasında yer aldı. Bu e-ticaret sitesi de daha sonra Çinli alibaba.com adlı şirkete satıldı.

2018 yılında Ekonomist dergisi tarafından Yılın Erkek Girişimcisi seçildi.

Teknoloji sitesi TechCrunch’a göre Peak’te 100 kişi çalışıyor. Şirketin internet sitesinde de 32 açık iş pozisyonu olduğu görülüyor.

Peak, Zynga’nın bugüne kadar yaptığı en büyük alım oldu. Alımın duyurulmasının ardından Zynga hisseleri artışa geçti.

2007’de San Francisco’da kurulan şirketin çalışan sayısı geçen yıl 1.800’ü geçmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da “İlk Türk unicorn yani Turcorn hayırlı olsun” paylaşımında bulundu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz