Sevtap Parman

Sevtap Parman Türk sinema tarihinin ünlü isimlerindendir.

1962 yılında İstanbul’da doğan Sevtap Parman’ı ailesi 6 yaşında iken baleye göndermiştir.

1980’li senelerde Neşe Erberk ajansa bağlı olarak mankenlik yapan Sevtap Parman 1981 senesinde Vizon Dergisi güzeli seçilmiş ve sinemaya adım atmıştır.

Özellikle 1986 senesinde Playmen dergisi için verdiği pozlar ile ünlenmiş, geçmişten günümüze bir çok dizi ve sinema filminde rol almıştır. Ayrıca bir dönem şarkıcı olarak ta sahne almıştır.

En son 2011 yılında Günah Keçişi isimli sinema filminde Coşkun Göğen, Nuri Alço ve Şahin K. ile birlikte sinema filminde rol almıştır.

Günümüzde yaşantısını İstanbul Kızıltoprak’ta sürdüren başarılı oyuncu Alanya’da bir yazlığa sahiptir.

1981 yılında eniştesi ile birlikte İstanbul Kadıköy’de Ajda Çanta isimli bir mağazayı açmış ve işletmeciliğini sürdürmektedir. Matbaacı Fahrettin Hamdi Uzunkaya ile evli idi ancak 2002 yılında boşanmıştır.

Rol aldığı ve unutulmaz bazı sinema filmleri ise şu şekildedir; Sıcak Tatlı Yaz, Kıskaç, Sarhoş, Çağdaş Bir Köle, Şüphe, Bir Çember Kırılırken, Işıkta Kaybolanlar, Yirmidört Saat, Kocamın Karısı, Sis, Meçhul Tohum, Kırmızı Gece, Belki Yarın, Garip Bir Cinayet, Atlı Karınca, Fosforlu, Bir Yabancı, Hoşçakal, Issızlığın Ortasında, Ölümüne Sevda, Bir Sevgi Anonsu, Mum Kokulu Kadınlar, Tersine Akan Nehir, Yangın Ayşe, Canısı, Marziye, Hain Geceler, İbret, Sensiz Yaşanmaz, Oğlum İçin.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz