Sevda Ferdağ

0

Sevda Ferdağ kimdir? kaç yaşında? Son hali ve daha bir çok soru ile hayranları tarafından merak edilmektedir. Uzun yıllardır ekranlardan uzak hayatını sürdüren Ferdağ’ın,

1942 yılının Ağustos ayında dünyaya gelen oyuncu Sevda Ferdağ, aslen Balıkesir Edremit doğumludur. Gerçek ismi Lütfiye Dumrul olan oyuncu’nun annesi Balıkesir Havran’lı Ayşe Hanım, babası ise Priştina asıllı Şakir bey’dir. Fikriye isminde bir de ablası vardır.

Ortaöğretimi İstanbul Erenköy’de tamamlayan Sevda Ferdağ, ilk sinema filmi deneyimini 1958 tarihinde O Günden Sonra isimli film ile gerçekleştirmiştir.

O dönemde, dönemin meşhur ve evli olan bir sporcusu ile aşk yaşaması sonucu annesi tarafından Almanya’ya ablasının yanına gönderilmiştir. Ablası ise sinema dünyasında varlığını sürdürmesi için ona destek olmuştur. Ardından tekrar 1963 senesinde İstanbul’a dönmüş ve Azrail’in Habercisi adlı bir filmde rol almış, ardından film yapımcıları ve sinema severler tarafından çok beğenilmiştir.

Sevda Ferdağ oyunculuk kariyeri;

İlk filmin ardından gerçek ismini değil’de Sevda Ferdağ ismini kullanmaya başlamştır. 1968 yılında sinema ile birlikte sahnelerde de boy göstermeye başlamış ve şarkılar seslendirmiştir. O dönemde sinema sanatçısı Tamer Yiğit ile evliliğin ucundan dönmüştür. 1978 yılında ise Seninle Son Defa adlı filmde Türk sinema tarihinin usta oyuncularından Tarık Akan ile birlikte başrol’de oynamıştır. 1989 yılında moda dünyasına da adım atmış ancak kısa süre sonra podyumlardan uzaklaşmıştır. En son 2011 yılında Bul Beni isimli sinema filminde rol almıştır.

Türk sinema tarihinin en fazla soyunan isimleri arasında gösterilen Sevda Ferdağ geçmişten günümüze 200’e yakın sinema filminde rol almıştır. Bir röportaj’ında beyaz perde’de görünen ilk göğüs benim diye açıklama yapmıştır.

Sevda Ferdağ ‘ın oynadığı bazı sinema filmleri;

Adanalı Tayfur, Beyoğlu Piliçleri, Helal Olsun Ali Abi, Aşkların En Güzeli, Beş Şeker Kız, Dullar Tercih Edilir, Erkek Ali, Gurbet Kuşları, Günah Kadınları, Halime’den Mektup Var, Hizmetçi Dediğin Böyle Olur, Hızlı Osman, Ölümün Ücreti, Beleş Osman, Bir Caniye Gönül Verdim, Helal Adanalı Celal, Kahreden Kurşun, Kanunsuzlar, Kart Horoz, Sonsuz Geceler, Tavan Arası, Vahşi Gelin, Şehvetin Esiriyiz, Ailenin Yüz Karası, Arzunun Bedeli, Babam Katil Değildi, Günahımı Çekeceksin, Muhabbet Kuşu, Günahını Ödeyen Kadın, Gülnaz Sultan, Galatalı Fatma, Çingene Güzeli, Çalınmış Hayat, Tamam mı Canım, Ay Aman Of, Bedel, İntikam Meleği, Kadın Bir Defa Sever, Babamın Namusu, Gülümse Biraz, Zehra Ana, Sıcak Saatler, Güle Güle.

Usta sanatçı 17 Şubat 2024 tarihinde 81 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz