Serhat Ünal

Serhat Ünal Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

Prof. Dr. Serhat Ünal 24 Temmuz 1957 Kırklareli, Pınarhisar ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise tahsilinden sonra 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamış ve 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında, iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

1985-1987 yılları arasında askerlik görevini yaptıktan sonra 1987-1989 yılları arasında mecburi hizmetini tamamlamıştır.

Serhat Ünal çalışmaları;

1989 yılında infeksiyon hastalıklarında ileri eğitimi tamamlamak amacıyla Hacettepe Üniversitesine döndü ve yine 1989 yılı Kasım ayında iç hastalıklarından doçentlik sınavına girerek doçent olmuştur. Bunu takiben Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde Harvard Tıp Fakültesinin New England Deaconess Hastanesinde infeksiyon hastalıkları yan dal ihtisası yapmıştır. 1989 yılında başladığı eğitimi 1992 yılı sonunda tamamlamış ve Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalına öğretim üyesi olarak dönmüştür. İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesinde çalışmaya başlamıştır.

1994 yılında İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Başkanı olan Ünal, 1995 yılında profesör unvanını almıştır. O tarihten beri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi, İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bu arada 1994-2006 yılları arasında İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Başkanlığını da yürütmüş ve 1996-2000 tarihleri arasında 4 yıl süreyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2006-2011 yılları arasında Tıp Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. Üç dönemdir İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. İç hastalıkları uzmanı ve infeksiyon hastalıkları uzmanı olarak çalışmalarına da devam etmektedir.

İkinci önemli kısım araştırma diyen Prof Dr. Serhat Ünal, Araştırma ilgi alanlarının başında metisiline dirençli stafilokok (MRSA) olduğunu söylemektedir. ABD’de kaldığı süre içerisinde de MRSA ile uğraşmıştır. ABD’deki çalışmalarından dolayı MRSA’nın PSR denilen moleküler biyolojik yöntemle erken tanısı ile ilgili iki tane de patenti bulunmaktadır. Türkiye’ye döndükten ABD’dekine benzer bir araştırma laboratuvarını burada da geliştirmiş ve MRSA’larda metisilin direnci, stafilikoklarda penisilin direnci ve enterokoklarda vankomisin direnciyle ilgili çalışmalarına devam ediyor. ABD’de eğitim en az 6 ay, HIV/AIDS hastalığı konusunda eğitimden geçmiş nadir uzmanlardan birisidir.

1995 yılında Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneğini kurmış ve halen başkanlığını yürütmektedir. Özel ilgi alanları gram-pozitif stafilokoklarda direnç sorunu, HIV/AIDS ve hastane enfeksiyonlarıdır. 2000 yılında Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneğinin kuruluşunda öncü olmuş ve bu derneğin kuruluşundan bu yana genel sekreterliğini yürütmektedir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüs tehlikesinin ne zaman sona ereceğine ilişkin, “Vatandaşlarımız her şeye çok riayet ederse, evden çıkmazsa, ellerini yıkarsa, benim kişisel tahminim tedbirler çok iyi olmak kaydıyla inşallah haziran başına falan bir rahatlama olacağını umuyorum” dedi..

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz