Serhat Kunar

Serhat Kunar Anadolu üzerine 8 ayrı dilde yayınlanmış 12 Türkiye ve bölge kitapları olan ve İpekyolu filmini çeken il Türk araştırma grubunun başkanı Tarihçi, Yazar’dır.

1958 yılının Nisan ayında dünyaya gelen Serhat Kunar aslen Bayburt’ludur. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Ardından İstanbul Fenerbahçe Lisesinden mezun olmuştur.

1978 ve 1983 seneleri arasında FHN de ve Essen Historische Enstitü’de Tarih eğitimi almıştır. 1987 ve 1989 yılları arasında ise Anadolu ve özellikle de Likya tarihsel yüzey araştırmalarında Alman Prof. E. Turyznski’nin yardımcılığını üstlenmiştir.

Serhat Kunar kitapları;

Antalya Rehberler derneğinin kurucu başkanıdır. Antalya ve yakın çevresi, Myra, Side, Noel Baba ve Demre, Likya, Pisida, Pamfilya, Perge, Side, Aspendos ve Türkiye Tarihi ve arkeolojik kentleri isimli kitapların altına imzasını atmıştır. Yazmış olduğu kitaplar 12 dile çevrilmiştir.

1997 yılında Tanrı Dağları’ndan Anadolu’ya İpekyolu’nda Devran Belgeselini çeken ilk Türk grubunun danışmanı ve başkanlığını gerçekleştirmiştir. Çekilmiş olan bu belgesel Uluslararası film festivallerinde ve Televizyon ekranlarında yayınlanmıştır.

Türk Köylerine kadar kütüphaneler açan Serhat Kunar, Türk Kütuphaneciliğinin köylerden başlaması gerektiği kampanyası ile takdir edilecek bir projeye imzasını atmıştır. Gazeteler ve dergiler dışında kokturkler .net web sitesinde çeşitli araştırma yazıları ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, İnterofis Tercümanlık Merkezinin sahibidir. Ayrıca TURÇEF-Yeminli Çevirmenlik Federasyonu Türkiye Genel Başkanı, Orhun Anıtlarının belgeselini çeken grup grup başkanı, Tanrı Dağlarında Nuh’un Gemisini arayan ilk grubun grup başkanıdır. Daha önce Net Yayın’da tarihçi, yazar, Mu kıtasından Asya’ya Turkuasların gemileri projesi, Baltık ülkelerindeki Hazar Türkleri ile iletişim sağlayan Köktürkler Tarihçi Grubu’nun başkanlığını üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz