KimNereli.net

Şemistan Elizamanlı

Şemistan Elizamanlı Kimdir?

Gerçek adı: Şemistan Alizamanlı
Doğum Tarihi: 04/02/1959 (60 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Burç: Kova
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Gürcistan

Şemistan Elizamanlı Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Şemistan Elizamanlı aslen nereli? şarkıları, sunuculuk ve askerlik geçmişi. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

1959 yılının Şubat ayında dünyaya gelen Şemistan Elizamanlı Karabağ’da asker olarak savaşmış, Türk Azerbaycan asıllı sanatçıdır. Özellikle asker ve vatanseverlik şarkılarını seslendirmekte aynı zamanda söz yazarı ve besteci’dir.

Günümüzde Gürcistan’a bağlı olan Marnueli Rayonu Azerbaycan toprakları’nda dünyaya gelmiştir. Aşağı Qullar Köyü nüfusuna bağlıdır. İlköğretim eğitimini köyünde tamamlamış ardından Ortaoukulu Qırıxlı Köyünde tamamlamıştır. Okulun ardından Resmi Bakü’ye yerleşmiş kaptan olmak istediği için Denizcilik Okulu’na gitmeye karar vermiş ancak yaşı tutmadığı için okula alınmamıştır. Daha sonra babasınında isteği üzerine 2 sene Meslek Lisesi’nde okumuştur. Elektrik Gaz Teknisyenliğini bitirse de mesleği bir türlü benimseyememiştir.

1977 ve 1979 yılları arasında Moskova’da Harp Akademisi’nde askerliğini yapmıştır. Askerlik sonrası Cefer Cabbarlı ve Hidayet Orucov’un yardımları ile sanatçı olarak Azerbaycan Devlet Radyosu’nda çalışmaya başlamıştır. Katıldığı sınavın ardından Tercüman sunucu olmuştur. Daha sonra Moskova’da da meslek kursunu tamamlayan Şemistan Elizamanlı, 1992’de AzTV’ye geçmiş ve harp sunucusu olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Günümüze kadar, Vatan Amaneti, Önce Vatandır, Çağırır Vatan, Ana Yurdum ve Gülüstan isimli albümlerin altına imzasını atmıştır. Ayrıca Kafkaz Dağı Yol Ver Bize, Ya Karabağ Ya Ölüm ve Çırpınırdı Kara Deniz isimli eserlerine klip çekmiştir. Özellikle 2018 yılında TRT 1 ekranlarında izlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinde Şemistan Elizamanlı’nın Allah Türk’e Yar Olsun isimli eseri çalınmıştır. Tüm izleyicileri ekrana kilitleyen anlarda eser büyük beğeni toplamıştır.

Vatan üzerine eserleri ile tanınan ünlü sanatçı, ruhuma düşüncelerime yakın eserleri seslendirmeyi seviyorum, Vatanseverlik şov değil, karşılıksız bir hizmettir ve bu hizmetten ben keyif alıyorum diyerek duygularını dile getirmiştir.

Günümüzde TRT ‘nin Azerbaycan bürosu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Azerbaycan’da hazırlanan programlar usta sanatçının sesi ile hazırlanmaktadır. Zamanını sanata adamıştır. Doğayı, doğup büyüdüğü toprakları sık sık ziyaret etmeyi ve o obalarda çocukluk yıllarını unutamadığını belirtmiştir.


Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Şemistan Elizamanlı
Gerçek adı: Şemistan Alizamanlı
Doğum Tarihi: 04/02/1959 (60 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Burç: Kova
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Gürcistan
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

379.098 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

314.174 kez okundu

3.

Tarık Akan

291.854 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

225.601 kez okundu

5.

Tarkan

221.878 kez okundu

6.

Volkan Demirel

219.260 kez okundu

7.

Emre Mor

193.224 kez okundu

8.

Ersay Üner

188.258 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

178.999 kez okundu

10.

İrem Derici

174.845 kez okundu